Zmiana organizacji ruchu na S52 POK, ul. Morcinka

W związku z budową S52 POK we wtorek 22 listopada 2022 r., od godziny 09.00. zmieniona zostanie organizacja ruchu na ul. Morcinka, w okolicy skrzyżowania z ul. Spacerową. Ruch poprowadzony zostanie drogą objazdową, po północnej stronie ul. Morcinka (od strony zalewów Zesławice) i odbywał się będzie w obie strony. Na tym odcinku będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/godz.

Dzięki przełożeniu ruchu na drogę tymczasową będzie można przebudować ul. Morcinka na odcinku ok. 150 m. Wykonawca wymieni tu grunt, wzmocni podłoże i wybuduje nową jezdnię. Zostanie też przebudowana sieć wodna i kanalizacyjna.

 

Zmiany zostaną wprowadzone na pół roku. Jednak jeśli warunki pogodowe zimą pozwolą na szybsze prowadzenie prac, to kolejny etap inwestycji i związana z nim zmiana w organizacji ruchu będą wprowadzone wcześniej.

  

Stan prac

 

Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa zbliża się do półmetka. Zaawansowanie prac jest na poziomie 44,57%. Najbardziej zaawansowane są prace związane z budową mostów (70,25%) i tuneli (63,1%).

 

S52 POK, to ponad 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S52 od węzła Modlnica do węzła Kraków Mistrzejowice. Każda jezdnia będzie miała trzy pasy ruchu. Na drodze będą tunele – pod rzeką Prądnik i miejscowością Zielonki o długości 653 m, pod wzgórzem w Batowicach o długości 496 m i pod wzgórzem „Syberia” na terenie Krakowa powstanie niewielki obiekt tunelowy o długości 95 m. Powstanie też 27 obiektów inżynierskich i 25 km dróg dojazdowych do obsługi przyległych terenów.

 

 

Wybudowane zostaną węzły:

· Modlnica – do istniejącego węzła dobudowane zostaną cztery łącznice,

· Zielonki – na skrzyżowaniu S52 z ulicami: Na Zielonki w Krakowie, Ks. Adama Zięby, Waliszewskiego, Na Popielówkę w Zielonkach i projektowaną przez Samorząd Województwa Trasą Wolbromską,

· Węgrzce – w miejscu skrzyżowania z Al. 29-go listopada w Krakowie,

· Batowice – w miejscu skrzyżowania z ul. Karola Wojtyły w Batowicach (droga powiatowa 2293K).

  

Północna Obwodnica będzie połączona węzłem Mistrzejowice z drogą ekspresową S7 i w ten sposób zamknie się IV obwodnica Krakowa. Ciąg obwodnic połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie miasta (A4, DK79, DK94, S7) i usprawni przemieszczanie się od strony zachodniej w kierunku północnym (Kielce, Warszawa), zachodnim (Katowice, Wrocław), wschodnim (Tarnów, Rzeszów) bez konieczności przejazdu przez zatłoczone miasto. Północna Obwodnica przejmie cały ruch tranzytowy, jak również część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta drogą krajową DK79. Według prognoz na nowym odcinku już w roku 2025 ruch przekroczy średnio 30 tys. pojazdów na dobę.

 

Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na kwotę 680 mln zł. Dofinansowanie przyznano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

Inf. GDDKiAPolecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane