Modernizacja Dworu w Wadowie planowana na lata 2024-2026

W Wadowie, przy ul. Glinik 63, znajduje się zabytkowy Dwór Badenich, który od lat krył w sobie potencjał do odrodzenia. Wreszcie nadszedł czas, aby ten piękny obiekt znalazł nowe życie i stał się centrum kulturalnym oraz społecznym dla mieszkańców. Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) planuje adaptację i modernizację tego zabytkowego dworu, a cały projekt ma na celu przywrócenie tej perle historii jej dawnej świetności.

W przeszłości, ZZM próbował pozyskać inwestorów, którzy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego mieliby zadbać o dwór. Jednak, ze względu na wysokie koszty oraz zaangażowanie miasta w zachowanie funkcji kulturalnych i społecznych tego miejsca, brakowało chętnych. Mimo to, ZZM nie zrezygnował i nadal dąży do tego, aby Dwór Badenich znalazł się na mapie kulturalnych miejsc Krakowa.

 
 

Prace przywracające Dwór Badenich do życia już się rozpoczęły. W minionych latach przeprowadzono szereg prac interwencyjnych, takich jak oczyszczenie powierzchni ścian zewnętrznych z graffiti, wykonano nowy system odprowadzania wody opadowej oraz przeprowadzono inne niezbędne prace konserwacyjne.

 

W 2021 roku, po konsultacjach społecznych, ZZM rozpoczął prace projektowe, które doprowadziły do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę w listopadzie 2022 roku. Ten krok otwiera drzwi do przekształcenia Dworu Badenich w nowoczesny Dom Kultury, którego zarządcą będzie Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta. W obiekcie znajdzie się również filia Biblioteki Kraków oraz pomieszczenia dla Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa.

 

Nowy Dwór Badenich stanie się miejscem ogólnodostępnym, gdzie mieszkańcy będą mogli korzystać z różnorodnych programów kulturalnych i społecznych. Będzie to nie tylko przestrzeń do nauki i rozwoju, ale także okazja do poznania historii tego wyjątkowego miejsca.

 
 

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *