Gigantyczna kolejka samochodowa pod Tauron Areną do testów na koronawirusa

Rośnie liczba zakażonych, padają kolejne rekordy. Tylko dziś w Małopolsce odnotowano 724 nowych zakażeń. Mieszkańcy zaczynają się obawiać o swoje zdrowie, czego efektem jest wzmożony ruch przy punkcie drive-thru pod Tauron Areną Kraków, gdzie materiał do badania pobierany jest od osób przebywających w samochodzie.

W piątek rano Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna poinformowała o 4739 nowych stwierdzonych przypadkach zakażeń Sars-CoV 2 na terenie kraju. Od najbliższej soboty w całej Polsce powróci obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

 

Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie, stąd dziś kolejka samochodowa do stacji drive-thru pod Tauron Areną Kraków sięgała niemal do ronda Dywizjonu 303.

 

Mobilny punkt pobrań uruchomiony przez Diagnostykę działa od pon. do pt. od 8 do 13 i od 8 do 12 w weekendy. Wymazy pobierane są na parkingu TAURON Areny (wjazd od Al. Pokoju naprzeciw M1).  Koszt badania to 495 zł.

Przygotowanie pacjenta do badania:

  • Wymaz powinien być pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
  • Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
  • Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli).
  • Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
  •  Przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

 

Największą czułość badania w kierunku SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR uzyskuje się dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7-9 dni od potencjalnego zakażenia. Materiał do badania SARS CoV-2 pobierany jest w dróg oddechowych pacjenta.

 

Badanie genetyczne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 wykonywane jest zastosowaniem metody real time RT- PCR Materiałem wyjściowym do badania jest wymaz z gardła lub nosogardzieli, z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa (RNA SARS-CoV-2).

 

Zgodnie w referencjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz  Państwowego Zakładu Higieny PZH  w badaniu, z zależności od zastosowanego testu, identyfikowane są 2 lub 3 geny spośród genów wspólnych dla podrodzaju Sarbecovirus (gen E) oraz charakterystycznych wyłącznie dla SARS-CoV-2 (N, RdRp lub ORF1ab).

 

W przypadku uzyskania wyniku wątpliwego konieczne jest powtórzenia badania z nowej próbki. Ze względów epidemiologicznych do czasu uzyskania wyniku powtórnego badania zaleca się postępowanie jak w przypadku wyniku pozytywnego.

 

 

Krakowski oddział laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA otworzył drugi punkt, pobierający materiał na badanie wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 metodą RT-PCR. Specjalny punkt wymazowy działa przy ul. prof. M. Życzkowskiego 16 w Krakowie.
Polecane Video

Komentarze

Wanda 17.10.20, 14:08:06

Można się było spodziewać takiego obłożenia w aktualnej sytuacji w jakiej sie znajdujemy. Teraz w modzie jest wysyłanie ludzi albo na testy albo na kwarantanne. A ci, którzy nie chca iść na kwarantanne decyduja sie wlasnie na testy prywatne. Sama przez to przechodziłam. A że nie bylo mi dane załapać sie na test w szpitalu, zrobiłam go w Diagnostyce, by móc normalnie wrócić do pracy bez siedzenia 2 tygodnie w domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane