Strefa Aktywności Gospodarczej powstanie na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”.

Spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości SA i firma Instbud z Gdowa podpisały umowę na zaprojektowanie i wybudowanie drugiej, północnej części Strefy Aktywności Gospodarczej – Nowa Huta Przyszłości. Powstanie ona na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”.

Nowa część zajmie ponad 17 hektarów terenów na północ od ulicy Igołomskiej, za znajdującymi się przy tej drodze zakładami przemysłowymi. Wybrany wykonawca będzie miał czas do końca listopada przyszłego roku na przygotowanie obszaru do przyszłych inwestycji przemysłowych i usługowych. Wartość podpisanej umowy to 33 655 260 zł. Realna wartość umów na realizację całej Strefy Aktywności Gospodarczej to już ponad 92 miliony zł, z czego 2/3 tej kwoty stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt SAG obejmie prawie 40 hektarów we wschodniej części Nowej Huty.



– Zagospodarowanie gruntów po nowohuckim kombinacie to, oprócz Rybitw, Wesołej i terenów w pobliżu lotniska w Balicach, jedno ze strategicznych zdań dla rozwoju Krakowa – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa, Jerzy Muzyk.

 

 – W przypadku Nowej Huty Przyszłości możemy powiedzieć o najbardziej zaawansowanym etapie prac. Podpisana dzisiaj umowa oznacza, że po jej wypełnieniu pozostanie jedynie znalezienie chętnych do inwestowania na tym obszarze. Co ważne, ta Strefa Aktywności Gospodarczej będzie niezwykle atrakcyjna dla firm – pojawi się tu potrzebna infrastruktura, ale też i sporo zieleni. Z kolei przyszłe inwestycje przyczynią się do gospodarczego pobudzenia Nowej Huty – zaznaczył.

 

Jak będzie wyglądać północna część Strefy Aktywności Gospodarczej?

 

Dzięki inwestycji powstanie tam ponad 1,5 kilometra dróg, prawie 2 kilometry chodników i 1300 metrów ścieżek rowerowych. Na tereny zielone zostanie łącznie przeznaczonych ponad 2,2 hektara, z czego prawie 50 arów będzie miała strefa wytchnienia i relaksu w centralnej części. Na całym terenie północnej części SAG posadzonych zostanie ponad 11 arów klombów, rabat i kwietników oraz 240 sztuk nowych drzew i krzewów.

 

Nowoczesna dzielnica przemysłu i usług

 

Po zakończeniu prac dla inwestorów przygotowanych będzie 17 działek, które obecnie są w większości opuszczonym terenem poprzemysłowym. W ramach inwestycji pojawi się tam infrastruktura techniczna, czyli wodociągi, przepompownia ścieków, oświetlenie, ławki i kosze na śmieci. Teren zostanie też wyposażony m.in. w stojaki rowerowe, sieć WiFi i stację ładowania pojazdów elektrycznych.

 

– Obecnie te tereny to dawna przestrzeń działania krakowskiej huty. Nadal możemy znaleźć tu takie elementy, jak wielka suwnica, nieużywane fragmenty torów kolejowych czy nawet stare wagony służące do obsługi kombinatu. Zmienimy ten pejzaż w miejsce gotowe i atrakcyjne do inwestowania. Po ukończeniu naszych prac działki będę w pełni przygotowane do wybudowania tam, na przykład, biurowców lub nowoczesnych zakładów produkcyjnych – wskazuje Artur Paszko, prezes spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości SA.

 

Intensywny czas zmian w Nowej Hucie Przyszłości

 

Nie są to jedyne zmiany na terenach Nowej Huty Przyszłości, które zaszły w ostatnim czasie. W kwietniu podpisana została umowa na zaprojektowanie i wybudowanie południowej części Strefy Aktywności Gospodarczej. Obecnie trwa inwentaryzacja tego terenu oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Rozpoczyna się też modernizacja kąpieliska w Przylasku Rusieckim.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane