HISTORIA. „Katastrofa samochodowa” radzieckiego inżyniera

23 lutego 1953 r. na terenie Nowej Huty w wypadku samochodowym zginął inżynier Michaił Pawłowicz Demakow. Jeszcze w tym samym roku ulicę, na której doszło do tragedii nazwano jego imieniem.

Głos Nowej Huty 1978r.

Ulicę im. M.P. Demakowa zamieniono na Ignacego Mościckiego w 1991 r.

 

W Głosie Nowej Huty można znaleźć artykuły wspominające postać radzieckiego inżyniera:

 

„23 luty 1953 roku w katastrofie samochodowej ginie inż. M. P. DEMAKOW (w czasie podróży służbowej do Warszawy), radziecki konsultant Zjednoczenia Przemysłowego Budowy Nowej Huty. Dla uczczenia jego pamięci nazwano jedną z ulic naszej dzielnicy oraz wmurowano w ścianę odlewni tablicę z napisem: ..SYNOWI WIELKIEGO KRAJU RAD TOWARZYSZOWI M. P. DEMAKOWOWI, OFIARNEMU I NIEZAPOMNIANEMU BUDOWNICZEMU KOMBINATU METALURGICZNEGO, ROBOTNICY, TECHNICY I INŻYNIEROWIE NOWEJ HUTY”.

 

Czytając inny artykuł można odnieść wrażenie, że Demakow był wręcz ubóstwiany przez pracowników kombinatu:

 

„Wśród powszechnego żalu postanowiono by zwłoki jego wystawić w sali świetlicowej na terenie Kombinatu, by załoga mogła oddać hołd jego pamięci, zanim ciało zostanie zwrócone ojczystej ziemi.”

 

ul. Ignacego Mościckiego, Nowa Huta

Przeglądając fora internetowe na temat historii Nowej Huty można również natknąć się na komentarze, które demitologizują postać  radzieckiego inżyniera. Czytamy w nich m.in. o tym, że Demakow nie zdążył zapisać się na kartach historii Nowej Huty, ponieważ zginął już kilka miesięcy po przyjeździe do Polski. Wypadek, w którym poniósł śmierć towarzysz Michaił miał spowodować on sam, prowadząc auto pod wpływem alkoholu.
 

Polecane Video

Komentarze

yabol428 14.06.19, 22:20:40

Ta tablica na terenie Kombinatu wisi tam do dzisiaj! Obecnie budynek, na którym się znajduje, należy do firmy Metalodlew.

Lupi 24.02.21, 22:50:48

Uwielbiam nazwę Demakowa, każdy w NH wie gdzie to jest. Nie wiem czy ktoś używa nazwy Mościckiego, kto ma więcej niż 20 lat :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane