Zobaczcie jak kobiety budowały Nową Hutę

W sobotę, 24 sierpnia, o godz. 20.00 na alei Róż odbędzie się wyjątkowe widowisko. Reżyser Jakub Roszkowski zaprezentuje teatralne wydarzenie plenerowe pt. „Nowohucka telenowela”. Jego bohaterkami będą nowohuckie junaczki, które przyjechały budować Nową Hutę i spędziły w niej całe swoje życie.

Razem z twórcami tego widowiska przeniesiemy się 70 lat wstecz, do początków nowej dzielnicy Krakowa. Posłuchamy, pośpiewamy i spróbujmy razem uchwycić ulotną – i może choć odrobinę kobiecą – istotę nowohuckiego ducha.

 

Portrety nowohucianek powstały na bazie reportaży Renaty Radłowskiej pt. „Nowohucka telenowela”. W spektaklu wystąpią aktorki zawodowe i amatorski chór kobiet. Do udziału w widowisku są zaproszeni wszyscy mieszkańcy dzielnicy i goście. Wstęp wolny.  • adaptacja i reżyseria: Jakub Roszkowski
  • scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska
  • muzyka: Dominik Strycharski
  • obsada: Natalia Chmielewska, Weronika Warchoł, Agnieszka Przepiórska, Wanda Skorny oraz Maria Bareła, Barbara Dziedzic, Janina Hanka Napora, Nina Zarzycka-Bem, Barbara Borkowska, Ewa Michałowicz, Grażyna Ladra, Iza Szalewska, Ewa Skolias, Jadwiga „Jagoda” Jamińska

 

Natomiast w dniach 21, 23 i 24 sierpnia, tym razem na scenie Łaźni Nowej, zostanie zaprezentowana opera „Dydona i Eneasz”, która powstała dzięki współpracy choreografki Natalii Iwaniec i Capelli Cracoviensis.

 

Natalia Iwaniec jest pierwszą w Polsce dyplomowaną nauczycielką gaga – autorskiej metody ruchu wymyślonej przez izraelskiego choreografa Ohada Naharina. Muzyczna i taneczna opowieść o miłości i przeznaczeniu, instrumenty dawne, barokowe brzmienia, śpiew operowy – warto zobaczyć co powstało z tego połączenia. Opera „Dydona i Eneasz” jest wydarzeniem towarzyszącym Bulwar[t]u sztuki. Wstęp biletowany.

 

Fot. Henryk Hermanowicz / Muzeum Nowej Huty
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *