Rozpoczął się remont Fortu 48a Mistrzejowice. Prace potrwają 3 lata

W setną rocznicę śmierci projektanta fortu Emila Gołogórskiego rozpoczęły się prace remontowe fortu 48a „Mistrzejowice”, znajdującego się przy ul. Ognistych Wici.

Teren Fortu znajduje się obecnie w zarządzie dwóch jednostek miejskich:

 

– teren po zewnętrznej stronie fosy pozostaje w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej jako przestrzeń parkowa,

– teren po wewnętrznej stronie fosy (wraz z obiektami kubaturowymi, tj. blokiem koszarowo-bojowym i obiektem obrony wjazdu) pozostaje w zarządzie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.

 

W 2021 r. tj. w setną rocznicę śmierci projektanta Fortu  – Emila Gołogórskiego na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie rozpoczęły się prace remontowe w obrębie bloku koszarowo-bojowego oraz bloku obrony wjazdu.

 

Prace planowane są do wykonania w ciągu 3 lat (2021 r. – 2023 r.) i objęte są dofinansowaniem ze środków SKOZK jako zadanie wieloletnie.
Cel prac:

 

Celem prac jest zabezpieczenie obiektów kubaturowych Fortu 48a Mistrzejowice przed niszczeniem zabytkowej substancji oraz poprawa bezpieczeństwa ich użytkowania.

 

 

Co będzie zrobione?:

 

W ramach prac w pierwszej kolejności planowane jest wykonanie remontu stropodachu bloku koszarowo – bojowego (w tym m.in.: wykonanie izolacji, udrożnienie wentylacji, odkopanie izb bojowych wież pancernych), wraz z wykonaniem betonowych replik czasz wież pancernych.

 

Następnie planowane jest odtworzenie pomostów przy ławce strzeleckiej wraz z wykonaniem bezpiecznej balustrady oraz remont konserwatorski elewacji wraz z zabezpieczeniem otworów okiennych i drzwiowych kratami. Planowane jest również wykonanie kompleksowego remontu konserwatorskiego bloku obrony wjazdu.

 

Fot. ZBKPolecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *