W mogilskim klasztorze powstało muzeum za ponad 7 mln zł

Po około 7 latach starań w końcu udało się otworzyć Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów. Wśród wystawionych rekwizytów są m.in. księgi, rękopisy, starodruki, bogato zdobione szaty liturgiczne z końca XVII wieku. Na razie obiekt dostępny jest tylko dla grup zorganizowanych.

 

Uroczyste otwarcie nastąpiło w sobotnie popołudnie. Wcześniej kardynał Stanisław Dziwisz odprawił uroczystą mszę świętą, po której wysłuchano koncertu muzyki dawnej.
Muzeum mieści się będzie w skrzydle południowym klasztoru, w domu opata i w dawnym przeoracie, w których zakończono prace budowlane i konserwatorskie.

 

W salach muzealnych pokazano w sposób nowoczesny historię zakonu cystersów na świecie, przede wszystkim jednak w kraju – zwłaszcza w Mogile, gdzie opactwo ufundował w 1222 r. biskup Iwo Odrowąż. Z gromadzonej przez wieki wielotysięcznej biblioteki oraz archiwum klasztornego zaprezentowano wybrane księgi i rękopisy. Obok przedmiotów sztuki złotniczej pokazano także szaty liturgiczne z końca XVII wieku, które według tradycji klasztornej były darem króla Jana III Sobieskiego.

 

W pomieszczeniach muzeum  pokazano również dawne instalacje techniczne z których niegdyś słynęli cystersi m.in. piec hypokaustyczny który służył do ogrzewania pomieszczeń klasztornych ciepłym powietrzem przechodzącym kanałami w podłogach i ścianach pomieszczeń. Pokazano także odkryty w trakcie prac badawczych kanał obudowanej Młynówki, przepływającej przez dom opata, która nie tylko napędzała urządzenia pobliskiego młyna i kuźnie ale służyła także do czyszczenia latryn klasztornych. Ekspozycja muzealna zakończy się na historii kultu mogilskiego Krzyża, wizycie w 1979 r. w Mogile Ojca Świętego Jana Pawła II. Uzupełnieniem ekspozycji są prezentacje multimedialne.

 

Koszt stworzenia muzeum to ponad 7 mln zł. Większość pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *