Światowej sławy architekt zachwycił się spalarnią śmieci

Daniel Libeskind pochwalił nowohucką ekospalarnię za połączenie funkcji przemysłowej z szeroko rozumianym pięknem architektonicznym.

Libeskind jest polsko-amerykańskim architektem urodzonym w Łodzi, a budynki, które powstały na podstawie jego projektów, można podziwiać na całym świecie. Najbardziej znane to min.: Muzeum Żydowskie w Berlinie, Imperial War Museum North w Manchesterze czy Muzeum Żydowskie w San Francisco. Architekt jest również autorem projektu zagospodarowania Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku. W Warszawie odpowiadał za projekt apartamentowca przy Złotej 44, popularnie nazywanego „Żaglem Libeskinda”.

 

– Budynek, który dzisiaj zobaczyłem jest bardzo ładny i uważam, że warto łączyć funkcje przemysłowe z szeroko rozumianym pięknem architektonicznym – zaznaczył Daniel Libeskind. Gość przebywający w Polsce na zaproszenie Polskiej Fundacji Narodowej dodał, że Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie, a szczególnie docenić należy zabytkowe budowle, zwłaszcza kościelne a także niektóre nowe budynki.



– Gościliśmy w Ekospalarni pana Daniela Libenskinda, który zainteresował się Ekospalarnią z powodu jej ciekawej i nietuzinkowej architektury. Jest nam bardzo miło, tym bardziej że nie pierwszy raz zostaliśmy dostrzeżeni przez zagranicznych gości odwiedzających Kraków. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że na etapie przystąpienia do inwestycji warto było włożyć wysiłek w zorganizowanie konkursu architektonicznego, dzięki temu Ekospalarnia stała się jedną z wizytówek Krakowa i miejscem, które trzeba zobaczyć – dodał Jakub Bator, członek zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego, właściciela i operatora Ekospalarni.

 

Według projektu spalarnia miała być przykryta „zielonym”, czyli żywym dachem, pokrytym mchem i innymi roślinami, oddającym kształt i kolor tradycyjnej w Małopolsce rolniczej trójpolówki. Ta technologia okazała się zbyt droga w budowie i trudna w utrzymaniu. Zamiast „zielonego” żywego dachu spalarnia została pokryta blachą, pomalowaną w kolory trójpolówki.

 

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl




Polecane Video

Komentarze

Honzik 19.08.19, 18:24:40

Autorem projektu Spalarni jest wrocławski architekt Michał Teller
http://www.tellerarchitekci.pl/pl/o-pracowni/

Honzik 19.08.19, 20:14:21

Autorami projektu Spalarni są:

Michał Teller z Pracowni Teller Architekci

Filip Łapiński z Pracowni Łapiński Architekci

Bogusław Wawrzeczka z pracowni Manufaktura nr1

Jakub Baczyński z pracowni Prochem SA

M1 13.07.20, 21:17:14

Autorami projektu konkursowego są:
Manufaktura Nr1 Bogusław Wowrzeczka,
Michał Teller,
Filip łapiński,
a projektem budowlanym zajmowała się firma PROCHEM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane