Rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Czyżynach

W wyniku konkursu wybrano ofertę HOCHTIEF Polska S.A. Z uzasadnienia wyboru wiemy, że cena oferty przekracza kwotę jaką zamawiający przeznaczył na realizację zamówienia, jednakże zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty.

Rozpoczęcie budowy na dziś wstrzymuje postępowanie wszczęte przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie do rejestru zabytków działek, z których część obejmuje teren pod przyszłe centrum nauki. Przedstawiciele władz Małopolski złożyli odwołanie od tej decyzji do Generalnego Konserwatora Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska tłumaczy, dlaczego zdecydowała się wszcząć procedurę wpisania do rejestru zabytków pola wzlotów dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. W wydanym oświadczeniu podkreśla, że ten teren nie jest objęty ochroną planistyczną, o co wnioskował m.in. przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec z PO i poseł PO Grzegorz Lipiec.

 

Budynek Cogiteonu ma powstać przy al. Bora Komorowskiego i składać się z 4 brył połączonych wspólną elewacją i podziemiem. Sercem obiektu stanie się wystawa stała, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok powstanie 6 laboratoriów dla pasjonatów chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także miłośników pieczenia i gotowania.

 

W najwyższej bryle – od alei Bora-Komorowskiego – znajdzie się reprezentacyjne wejście do Małopolskiego Centrum Nauki, a także strefa konferencyjna. Środkowa bryła przewidziana jest na funkcje administracyjne. Powstanie także strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny.

 

Wokół budynku będzie otwarty, ogólnodostępny ogród z eksponatami plenerowymi. Na terenie Cogiteonu zostanie posadzonych 296 drzew oraz 465 krzewów, nasadzenia uzupełnią łąki kwietne. Zieleń znajdzie się również na dachu, po którym będzie można spacerować. – Wspólnie z architektami staramy się stworzyć atrakcyjną, zieloną i inspirującą przestrzeń, jakiej w Krakowie jeszcze nie było – podkreśla Piotr Koziarz.

.




Polecane Video

Komentarze

KaniStal 17.12.20, 12:17:42

co za gniot. Szkoda że powtarzacie polityczne formułki zamiast zweryfikować fakty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane