Dwór Popielów w Ruszczy powinien być zabytkową perłą, a jest niszczejącym budynkiem

W dawnej podkrakowskiej wsi Ruszcza (obecnie dzielnica Nowa Huta) znajduje się niewielki dwór w typie willi włoskiej. Ostatni remont przeprowadzono tam 9 lat temu. Od tamtej pory zabytkowy obiekt dalej niszczeje.

 

Wybudowany w 1863 r. neorenesansowy dwór był miejscem spotkań elity intelektualnej ówczesnego Krakowa. Jego fundatorem był Paweł Chościak Popiel, syn Zofii z Badenich oraz Konstantego Popiela.

 

Paweł Popiel był znanym, krakowskim publicystą, współzałożycielem dziennika „Czas”. Obok działalności politycznej zajmował się także zagadnieniami kultury i sztuki. W 1853r. mianowany został konserwatorem zabytków Krakowskich.  To dzięki jego działaniom, jako konserwatora miasta Krakowa, udało się uratować przed zniszczeniem znane zabytki takie jak: Brama Floriańska czy Wieża Ratuszowa. Dzięki jego inicjatywie zdołano odbudować, po pożarze w 1850 roku, kościół Dominikanów oraz odrestaurowano Kościół Mariacki, Wita Stwosza, Collegium Maius.




Paweł Popiel po ślubie z Emilią z Sołtyków z Kurozwęk postanowił przebudować istniejący dwór. W 1863 roku wzniesiono nowy dwór, w modnym stylu neorenesansowej willi włoskiej.  Z małżeństwa z Emilią pozostawił pięciu synów.

 

Dwór w Ruszczy to prostokątny budynek z gankiem ozdobionym metalowymi kolumnami od frontu. Z prawej strony do dworu przylega dwupiętrowe skrzydło boczne. Bywał w nim w początkach XX wieku Karol Hubert Rostworowski. W 1918 gościł wizytatora apostolskiego w Polsce Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, który zatrzymał się w dworze na obiad. W latach świetności dworek otoczony był parkiem w stylu angielskim, ze starymi drzewami: lipami, dębami i bukami. Do dnia dzisiejszego pozostało ich co prawda niewiele, ale niektóre są starsze niż dwór.

 

Ostatnią właścicielka dworu, do roku 1945, była prawnuczka Pawła Popiela, Róża Kieniewicz. Po wojnie dwór wraz z majątkiem został upaństwowiony. W budynku miała siedzibę spółdzielnia Kółek Rolniczych, poczta oraz sklep. We wschodniej części znajdowały się dwa mieszkania. Po wyprowadzce ostatnich lokatorów stał przez kilka lat pusty. Rozgrabiony zaczął ulegać powolnej dewastacji.

 

W 2006 roku dwór powrócił ponownie do Róży Kieniewicz a obecnie należy do spadkobierców dawnych właścicieli – Popielów. W 2011 wyremontowano w nim dach, wymieniono rynny i kominy. Postawiono nowy, drewniany ganek, wstawiono też okna i drzwi.

 

Mogłoby się wydawać, że dwór ma szansę na odrestaurowanie, tak jak stało się to z pałacem w Kurozwękach, którego właścicielami także są prawnuki Pawła Popiela, jednak od czasu niewielkiego remontu dwór popada w coraz większą ruinę.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane