W wakacje krew pilnie poszukiwana! Możesz ją oddać w krwiobusie pod CH Nowe Czyżyny

Pomimo pandemii zapotrzebowanie na krew nie słabnie, wręcz przeciwnie. Teraz tym najcenniejszym darem będzie można podzielić się w krwiobusie, który 17 lipca zaparkuje pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny. Na każdego dawcę czekać będzie słodki upominek i… Zamiokulkas.

Wstrzymywane z powodu epidemii planowe zabiegi w szpitalach wróciły bez ograniczeń. Co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na krew i jej składniki, apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Pilnie potrzebują jej m.in. pacjenci po przeszczepach, w trakcie terapii onkologicznej, osoby po skomplikowanych operacjach chirurgicznych lub ciężkich krwotokach.

 

Dodatkowo, zapotrzebowanie zwiększa okres wakacyjny, kiedy dochodzi do większej ilości wypadków i urazów. Miesiące letnie są najtrudniejszym okresem dla służby zdrowia, ponieważ ze względu na wyjazdy spada liczba dawców, a stany magazynowe krwi w punktach krwiodawstwach są niskie.

 

Jak można pomóc? W najbliższą sobotę krakowianie będą mogli solidarnie włączyć się w zbiórkę krwi, która wystartuje pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny. Krew będzie można oddać między godz. 9 a 13 w specjalnym mobilnym punkcie poboru krwi RCKiK, który 17 lipca stanie na parkingu przed obiektem.




Zgodnie z informacją, jaką podaje krakowski oddział RCKiK najpilniej poszukiwane są aktualnie grupy A Rh+, A Rh- oraz B Rh-. W centrach krwiodawstwa pobierane jest także osocze ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19.

 

– Każda kropla krwi jest cenna! To ważne, aby sukcesywnie odbudowywać stany zapasów krwi i jej składników sprzed pandemii. Idea honorowego krwiodawstwa jest szczytna, a cała procedura bezbolesna i bardzo prosta. Co więcej, każdy, kto zdecyduje się oddać krew, otrzyma słodki upominek oraz roślinę doniczkową od partnerów akcji – hipermarketu Carrefour oraz Leroy Merlin – mówi Anna Brzozowska z centrum handlowego Nowe Czyżyny.

 

Przedstawiciele krakowskiego centrum handlowego uspokajają, że mimo okresu pandemii krew można oddać w pełni bezpiecznie. Krwiodawca na miejscu otrzymuje maseczkę, rękawiczki i jednorazowy długopis.

 

– Nie ma powodu, aby potencjalni dawcy obawiali się o zdrowie swoje lub bliskich. Całą procedurę przeprowadza wykwalifikowany personel, a do pobierania stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku. Przed zabiegiem z kolei wykonywana jest niezbędna kwalifikacja pacjenta. Krwiodawca musi wypełnić specjalną ankietę, dezynfekuje dłonie oraz ma badaną na miejscu temperaturę. Następnie przystępuje do drugiej kwalifikacji, takiej jak sprzed okresu pandemii – wyjaśnia Anna Brzozowska.

 

Jak odpowiednio przygotować się do poboru? Krew pobierana jest od osób w wieku 18-65 lat, wadze ponad 50 kg, które posiadają ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość). Każdy, kto chciałby oddać krew, musi być także zdrowy, wypoczęty, a także 24 godziny wcześniej spożyć lekkostrawny i niskokaloryczny posiłek oraz wypić około 1,5 płynów.

 

Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana. Organizatorzy informują także o aktualnych przeciwwskazaniach z racji pandemii.

 

Co się zmieniło w tym zakresie? Krew może oddać osoba, która m.in. w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami Polski, jej temperatura nie przekracza 37,3 °C, nie wykazuje objawów infekcji, nie jest objęta kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym i w ciągu ostatnich 14 dni nie miała kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną zaleca się zgłaszanie do krwiobusa bez osób towarzyszących.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane