Człowiek renesansu napisał książkę o tym, jak się żyło i bawiło w Nowej Hucie

Jeśli interesuje was Nowa Huta z lat 50. 60. i 70. to koniecznie musicie przeczytać książkę "Pół wieku Nowej Huty" Jerzego Zbigniewa Grzeszczuka. Na 300 stronach, bogatej w zdjęcia pozycji poznacie codzienne życie młodzieży tamtych lat – zabawy, randki, prywatki, szkoły, sport, zespoły muzyczne.

Jak zapewnia autor, książka „PÓŁ WIEKU W NOWEJ HUCIE” została napisana z potrzeby przekazania młodemu pokoleniu Nowohucian początków powstania tego socjalistycznego miasta i późniejszej dzielnicy Krakowa, a pokoleniu pionierów przypomnienia czasów, w których się to wszystko zaczęło. Na jej kartach jawią się postaci z lat 50., 60. i 70. Zwykli ludzie – dzieci, uczniowie, robotnicy, ale również nauczyciele, muzycy, sportowcy i artyści.

 

– Książka opisuje dawno zapomniane miejsca: osiedla, podwórka, ulice, kina i sklepy. Poznajemy codzienne życie młodzieży tamtych lat – zabawy, randki, prywatki, szkoły, sport, zespoły muzyczne, a wszystko to podane w swobodnej narracji uczestnika tamtych lat i wydarzeń. Kto niezbyt dobrze pamięta tamte czasy, odświeży sobie pamięć. Kto ich nie zna wcale, może zaznajomić się z nimi i dowiedzieć się, jak żyli jego rodzice i dziadkowie – mówi Jerzy Zbigniew Grzeszczuk.



Zdjęcia w książce pochodzą z prywatnego archiwum autora oraz niezapomnianych nowohuckich dokumentalistów, Henryka Hermanowicza, Wiktora Pentala i Janusza Podleckiego, uzupełniają obraz pierwszych pięćdziesięciu lat życia autora w Nowej Hucie w czasach PRL i po zmianie systemu. Książka liczy 300 stron /110 zdjęć. Premiera książki – marzec 2021 r.

 

Jerzy Zbigniew Grzeszczuk urodził się w 1950 w Szczecinie. Już dwa lata później przeprowadził się z rodzicami do Nowej Huty. Pisarz jest człowiekiem renesansu: muzykiem perkusistą, sportowcem – lekkoatletą, poetą, aktorem, żołnierzem, działaczem młodzieżowym, mistrzem stolarskim, restauratorem, budowlańcem, zaopatrzeniowcem, energetykiem,  taksówkarzem, disc jockeyem, radiesteta etc., etc…

 

Na emeryturze postanawia zrealizować marzenia swojego życia i w 2018 r. pisze pierwszą bajkę dla dzieci w wieku 4+, dedykowaną swoim wnukom, pt. “Kogut Niekurka i przyjaciele”. Po serii książek o przygodach Niekurki, powstają kolejne książki. “Wielka, bajkowa wyprawa z Obrazkowa”,  i “Postrzeleniec” książka dla młodzieży z gatunku science fiction. 

 

W chwili obecnej na wydanie oczekuje książka – bajka – broszura dla dzieci, o bezpieczeństwie na drodze, dedykowana dzieciom które idą po raz pierwszy do szkoły i muszą bezpiecznie dotrzeć do niej i powrócić do domu. Książka nosi tytuł “Kogut Niekurka idzie do szkoły” i jest kontynuacją opowieści o dzielnym kogucie. W książce, kogut wraz z chłopcem Jankiem i jego młodszą siostrą Zosią przemierzają drogę do szkoły, poznając zasady bezpieczeństwa na drodze. Na wydanie oczekuje również broszura „Jak kogut Niekurka został strażakiem” o Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych.

 

W 2020 r. autor pisze pierwszą książkę dla dorosłych pt. „PÓŁ WIEKU W NOWEJ HUCIE” w której przedstawia życie, zabawy, zwyczaje, prywatki, kultowe miejsca i zespoły muzyczne Nowej Huty, okresu PRL.

 

W przygotowaniu jest też kolejna książka wspomnieniowa pt. „TAXI nr boczny 4537”.




Polecane Video

Komentarze

Krystyna Pietrzak 25.05.21, 10:41:24

Jestem bardzo zainteresowana nabyciem książki "Pół wieku w Nowej Hucie". Od około 1.5 roku zaglądam na Waszą stronę ale nic się nie zmienia. Proszę zamieście Państwo bieżącą informację co się dzieje z książką na Waszej stronie lub przekażcie mi ją Państwo na mój adres mailowy.
Krystyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *