Człowiek renesansu napisał książkę o tym, jak się żyło i bawiło w Nowej Hucie

Jeśli interesuje was Nowa Huta z lat 50. 60. i 70. to koniecznie musicie przeczytać książkę "Pół wieku Nowej Huty" Jerzego Zbigniewa Grzeszczuka. Na 300 stronach, bogatej w zdjęcia pozycji poznacie codzienne życie młodzieży tamtych lat – zabawy, randki, prywatki, szkoły, sport, zespoły muzyczne.

Jak zapewnia autor, książka „PÓŁ WIEKU W NOWEJ HUCIE” została napisana z potrzeby przekazania młodemu pokoleniu Nowohucian początków powstania tego socjalistycznego miasta i późniejszej dzielnicy Krakowa, a pokoleniu pionierów przypomnienia czasów, w których się to wszystko zaczęło. Na jej kartach jawią się postaci z lat 50., 60. i 70. Zwykli ludzie – dzieci, uczniowie, robotnicy, ale również nauczyciele, muzycy, sportowcy i artyści.

 

– Książka opisuje dawno zapomniane miejsca: osiedla, podwórka, ulice, kina i sklepy. Poznajemy codzienne życie młodzieży tamtych lat – zabawy, randki, prywatki, szkoły, sport, zespoły muzyczne, a wszystko to podane w swobodnej narracji uczestnika tamtych lat i wydarzeń. Kto niezbyt dobrze pamięta tamte czasy, odświeży sobie pamięć. Kto ich nie zna wcale, może zaznajomić się z nimi i dowiedzieć się, jak żyli jego rodzice i dziadkowie – mówi Jerzy Zbigniew Grzeszczuk.Zdjęcia w książce pochodzą z prywatnego archiwum autora oraz niezapomnianych nowohuckich dokumentalistów, Henryka Hermanowicza, Wiktora Pentala i Janusza Podleckiego, uzupełniają obraz pierwszych pięćdziesięciu lat życia autora w Nowej Hucie w czasach PRL i po zmianie systemu. Książka liczy 300 stron /110 zdjęć. Premiera książki – marzec 2021 r.

 

Jerzy Zbigniew Grzeszczuk urodził się w 1950 w Szczecinie. Już dwa lata później przeprowadził się z rodzicami do Nowej Huty. Pisarz jest człowiekiem renesansu: muzykiem perkusistą, sportowcem – lekkoatletą, poetą, aktorem, żołnierzem, działaczem młodzieżowym, mistrzem stolarskim, restauratorem, budowlańcem, zaopatrzeniowcem, energetykiem,  taksówkarzem, disc jockeyem, radiesteta etc., etc…

 

Na emeryturze postanawia zrealizować marzenia swojego życia i w 2018 r. pisze pierwszą bajkę dla dzieci w wieku 4+, dedykowaną swoim wnukom, pt. “Kogut Niekurka i przyjaciele”. Po serii książek o przygodach Niekurki, powstają kolejne książki. “Wielka, bajkowa wyprawa z Obrazkowa”,  i “Postrzeleniec” książka dla młodzieży z gatunku science fiction. 

 

W chwili obecnej na wydanie oczekuje książka – bajka – broszura dla dzieci, o bezpieczeństwie na drodze, dedykowana dzieciom które idą po raz pierwszy do szkoły i muszą bezpiecznie dotrzeć do niej i powrócić do domu. Książka nosi tytuł “Kogut Niekurka idzie do szkoły” i jest kontynuacją opowieści o dzielnym kogucie. W książce, kogut wraz z chłopcem Jankiem i jego młodszą siostrą Zosią przemierzają drogę do szkoły, poznając zasady bezpieczeństwa na drodze. Na wydanie oczekuje również broszura „Jak kogut Niekurka został strażakiem” o Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych.

 

W 2020 r. autor pisze pierwszą książkę dla dorosłych pt. „PÓŁ WIEKU W NOWEJ HUCIE” w której przedstawia życie, zabawy, zwyczaje, prywatki, kultowe miejsca i zespoły muzyczne Nowej Huty, okresu PRL.

 

W przygotowaniu jest też kolejna książka wspomnieniowa pt. „TAXI nr boczny 4537”.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane