Sprawdź ile osób może jednocześnie przebywać w nowohuckich kościołach

Podczas jutrzejszych mszy świętych najwięcej, bo aż 130 osób może uczestniczyć w liturgii w „Arce Pana” w Bieńczycach. Najmniej w świątyni parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludźimierskiej - tylko 27 osób.

Niedziela 26 kwietnia to pierwsza niedziela, kiedy w mszach świętych będzie mogło wziąć udział więcej wiernych. To efekt złagodzenia przez rząd obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Jeszcze niedawno w nabożeństwach mogło brać udział najwyżej pięciu wiernych. Teraz może to być jedna osoba na 15 metrów kw. powierzchni świątyni, więc każdy kościół, parafia oblicza i podaje własną maksymalna liczbę uczestników.

 

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przekazał dokładne wyjaśnienia dotyczące prawnego obowiązku zakrywania ust i nosa w świątyniach. Oto one:

 


  • Wierni gromadzący się w kościołach na sprawowaniu liturgii i poza nią są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Duszpasterze powinni przypominać o tym obowiązku, ale odpowiedzialność za wypełnienie nakazu ponosi każdy wierny osobiście.
  • Duchowny sprawujący kult religijny zwolniony jest z obowiązku zakrywania ust i nosa.
  • Duchowny wykonujący w pomieszczeniach kościelnych inne czynności duszpasterskie, jeśli w tym czasie ma bezpośredni kontakt z wiernymi, ma obowiązek zasłaniania ust i nosa.

 

Lista kościołów z limitem wiernych dla każdego z nich:

 

Parafia Matki Bożej Królowej Polski „Arka Pana” w Bieńczycach – 130 osób

 

Parafia Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej – 40 osób.

 

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach – 100 osób.

 

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła. ul. Klasztorna. Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile – 78 osób (kościół parafialny św. Bartłomieja Apostoła jest zamknięty)

 

Parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie Na Wzgórzach (Wzgórza Krzesławickie) – 56 osób.

 

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie – os. Szklane Domy. W kościele może przebywać nie więcej niż 85 osób jednocześnie, a w kaplicy bł. Wincentego – 14 osób jednocześnie.

 

Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludźimierskiej 27 osób.

 

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy os. Bohaterów Września 33 dla 55 osób (i wg. potrzeb ewentualnie w kaplicy dla 12 osób)

 

Parafia św. Józefa w Krakowie na os. Kalinowym – 90 osób.

 

Parafia św. Judy Tadeusza przy ul. Wężyka 6 – 50 osób

 

Parafia św. Brata Alberta os. Dywizjonu 303 – 106 osób
Polecane Video

Komentarze

JP 25.04.20, 19:57:28

Uzupełnienie:

W Dolnym Kościele w parafii św. Maksymiliana na os. Tysiąclecia podczas Mszy niedzielnej o 10:30 może przebywać max. 40 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane