Nie żyje kompozytor Juliusz Łuciuk z osiedla Kolorowego

Wieczorem 17 października zmarł wybitny twórca muzyki religijnej i liryki wokalnej Juliusz Łuciuk. Miał 94 lata. Jeszcze długo po ukończeniu 90. roku życia, nie zaprzestawał komponowania przy fortepianie w swoim nowohuckim mieszkaniu na Os. Kolorowym.

Od lat związany był z krakowskim środowiskiem muzycznym.  Szczególne miejsce w twórczości artysty miała osoba Jana Pawła II, co stało się inspiracją dla wielu jego utworów.W  2001 roku został odznaczony przez Ojca Świętego papieskim medalem Pro Ecclesiae et Pontyfice.Poważną grupę utworów Juliusza Łuciuka stanowią te o tematyce zaczerpniętej z tekstów liturgicznych albo Pisma Świętego. Wymieniamy te najważniejsze w kolejności powstawania: Msza Dziękczynna (1974), Hymnu de caritate (1976), Antyfony maryjne (na chór mieszany a capella)– Assumpta es Maria, Pulchra es, Benedicta filia, Antyfony – na chór męski (1980-84), Apocalypiss – na solistów i chór mieszany (1985),  Magnificat – na chór mieszany(1990), Msza Polska (1993), Partes Variabiles – na chór żeński (1995).

 

Msza Św. żałobna zostanie odprawiona 23 października 2020 roku w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu Batowickim.

 

Fot: Helena Siadlak
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane