Brutalna pacyfikacja strajku w Nowej Hucie

31 lat temu w nocy z 4 na 5 maja oddziały ZOMO brutalnie stłumiły strajk w Hucie im. Lenina. Rok później doszło do pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu.

W nocy z 4 na 5 maja o godz. 1 przed bramą kombinatu pracownicy huty zauważyli koncentrację sił milicyjnych. Jednak mając w perspektywie zapowiedź rozmów z dyrekcją, Komitet Strajkowy nie wziął pod uwagę możliwości interwencji.

 

Godzinę później okazało się, że władze kombinatu nie zamierzają rozmawiać z pracownikami. Około godz. 2 oddziały ZOMO uzbrojone w pałki, hełmy, tarcze i pistolety wtargnęły do Walcowni Zgniatacz, gdzie mieściła się siedziba Komitetu Strajkowego, bijąc i wyłapując strajkujących. Do uciekających strzelano petardami. Na Walcowni Karoseryjnej wyważono bramę i siekierami zdemolowano pomieszczenia.

 

Równocześnie przeprowadzono rewizje w domach przywódców protestu i osób wspierających strajk. W sumie w związku ze strajkiem zatrzymano 79 osób, w tym 36 w momencie jego rozbijania. Ale ruszyła lawina, która w czerwcu 1989 r. doprowadziła do pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu.

 

Rzecznik rządu PRL Jerzy Urban podczas konferencji prasowej stwierdził, że interwencja ZOMO w HiL była konieczna, ale nie była ona „żadnym wzorem ani sposobem rozwiązywania polskich problemów”.

 

Strajk rozpoczął się 26 kwietnia 1988 r. Mieszkańcy Krakowa przekazywali sobie informację: „huta stanęła”. W ciągu kilku godzin protest zainicjowany z przyczyn ekonomicznych nabrał charakteru solidarnościowego. W tych dniach doszło do zespolenia trzech grup domagających się spełnienia postulatów strajkowych: niepracujących już w HiL liderów Solidarności z lat 1980–1981, którzy po kryjomu przedostali się na teren Kombinatu, aktywnych w latach 80. członków podziemnych struktur oraz osób nowych – inspiratorów strajku.
Fot: Muzeum PRL-u




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane