W Tłusty Czwartek najdłuższa kolejka po pączki jest na Zielonym

28 lutego przypada Tłusty Czwartek, dzień w którym każdy powinien zjeść co najmniej jednego pączka. Można je kupić dosłownie wszędzie, ale są miejsca w Nowej Hucie gdzie po smakowite przysmaki od rana ustawiają się długie kolejki.

Jeśli w czwartek rano widzieliście kogoś z płaskim, tekturowym pudełkiem w okolicy osiedla Zielonego, z pewności był to klient cukierni Jerzy Bieniak.

 

Najdłuższy sznureczek spragnionych pączkowych słodkości tradycyjnie ustawia się przed cukiernią na os. Zielonym. Osoby, które wychodziły z lokalu zazwyczaj miały ze sobą paczkę lub kilka paczek wypełnionych tradycyjnym smakołykiem.

 

– Jestem tu w każdy tłusty czwartek od kilku lat. Zawsze biorę 100 pączków dla pracowników mojej firmy. Nie wyobrażam sobie,  żebym kupował je w innym miejscu, tu są najlepsze – zachwala cukiernie pan Jerzy, przedsiębiorca ze Wzgórz Krzesławickich.Cukiernia działa od 1974 roku. W tym też roku pan Jerzy Bieniak przejął niewielki lokal na osiedlu Zielonym 16.

 

To, ile kalorii ma pączek, zależy od jego wielkości, nadzienia, dodatków oraz sposobu, w jaki został on usmażony. Przyjmuje się jednak, że zjedzenie jednego pączka to ok. 250-400 kalorii dostarczonych do naszego organizmu. Klasyczny pączek o wadze 80 gramów ma około 340 kilokalorii, z kolei pączek hiszpański, czyli tzw. gniazdko zawiera w 100 gramach ponad 400 kilokalorii. Bombą kaloryczną są także faworki. Szacuje się, że w 100 gramach faworków jest około 510 kalorii.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *