Nowa Huta na prestiżowej liście UNESCO?

21 stycznia, przy okazji podsumowania obchodów 70-lecia Nowej Huty, prezydent Jacek Majchrowski zaznaczył, że sukces jakim jest uchwalenie parku kulturowego Nowa Huta, jest pierwszym krokiem do wpisania Huty na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nowa Huta jako założenie urbanistyczne ma spore szanse by zdobyć ten prestiżowy tytuł. To jedyny taki w Europie układ, zaprojektowany i zbudowany od podstaw po II wojnie światowej.

 

Uchwała stworzenia Parku Kulturowego w Nowej Hucie wejdzie w życie pod koniec 2020 roku i zagwarantuje nie tylko ład reklamowy, ale przede wszystkim uchroni unikalny układ urbanistyczny i wyjątkową architekturę w najstarszej części dzielnicy. Zastopuje też ingerencję w zabytkową tkankę budynków np. przez nadbudowy czy docieplanie styropianem.W listopadzie ubiegłego roku, budynki administracyjne nowohuckiego kombinatu tzw.”Watykan” został objęty indywidualnym wpisem do rejestru zabytków Krakowa. Wpis zabezpiecza obiekt nie tylko przed wyburzeniem czy dewastacją, ale także przed integracją w elewację czy wymianą wyposażenia wnętrz, która mogłaby zmienić charakter budynku.

 

Wpis na listę UNESCO byłby dużym uznaniem dla Nowej Huty i nobilitacja dla jej mieszkańców. Przyciągnął gości nie tylko z kraju ale i z zagranicy, a także stworzył nowe miejsca pracy. Nowohucki układ urbanistyczny, który miałby być wpisany na listę Światowego Dziedzictwa obejmuje 24 najstarsze osiedla, budynki Szpitala Żeromskiego oraz centrum administracyjne kombinatu metalurgicznego.

 

Obecnie na Liście UNESCO znajduje się ponad 1100 miejsc w 165 państwach. W krajach  jakich terenie znajduje się dany obiekt mają obowiązek troszczyć się o zachowanie go w niezmienionym stanie dla przyszłych pokoleń.

 
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *