Wybieramy najlepszą jedenastkę futbolistów na 70-lecie Hutnika Kraków

W roku 70-lecia Hutnika Kraków klub postanowił wybrać jedenastkę futbolistów 70-lecia Hutnika Kraków. Głosowania przeprowadzone zostanie na profilu facebookowym klubu. Pierwsze już za nami. Bramkarzem 70-lecia wybrany został przez kibiców Zbigniew Urbańczyk, który wyprzedził Siergieja Szypowskiego.

W kolejnych dniach będziemy wybierać kolejnych zawodników do naszej jedenastki. Zachęcamy wszystkich sympatyków HKS do czynnego udziału w głosowaniach. Dziś (piątek) ok. godziny 20 zostaną przedstawieni kandydaci na pozycję stoperów.

 

Poniżej przedstawiamy sylwetkę bramkarza 70-lecia Hutnika Kraków Zbigniewa Urbańczyka.

 

URBAŃCZYK Zbigniew (ur. 19.04.1954) Występy w Hutniku: 159/0 (II liga 99/0, III liga 54/0, Puchar Polski 6/0)Pan Zbigniew jest wychowankiem Hutnika. Przygodę z piłką nożną rozpoczynał w wieku 9 lat. Najpierw był napastnikiem, ale szybko stanął w bramce… Jego pierwszym szkoleniowcem był Józef Strojny, legenda Hutnika z lat 50-tych. W bramce III-ligowych rezerw debiutował w wieku 17 lat. W sezonie 1971/1972 bronił w drużynie juniorów, która dokonała rzadkiego wyczynu. W całym sezonie nie zaznała porażki i po raz pierwszy w historii klubu juniorzy z Suchych Stawów mogli walczyć o mistrzostwo Polski na szczeblu centralnym. W turnieju finałowym w Kraśniku z kompletem punktów triumfowali juniorzy Odry Opole. Hutnicy wywalczyli brązowe medale.

 

Oprócz Urbańczyka w drużynie juniorów z 1972 roku pierwsze skrzypce grali Zbigniew Bławat, Stanisław Kruszec i Józef Konieczny. Drużynę prowadził trener Jerzy Pest, a pomagał mu wspomniany Strojny. W pierwszej drużynie Hutnika Urbańczyk zadebiutował u trenera Trampisza w sierpniu 1973 roku w meczu z Arkonią (3-3), zmieniając przy stanie 2-3 Eugeniusza Drewniaka. Wkrótce Drewniak opuścił Suche Stawy, a jego zmiennik na lata został pierwszym bramkarzem. Już od początkowych występów 19latek był pewnym punktem drużyny z Suchych Stawów. Mimo świetnej postawy młokosa w sezonie 1973/74 Hutnik spadł z II ligi. Urbańczyk bronił w III lidze, a od 1976 roku znów w II lidze. Po kolejnym spadku w 1978 roku miał ofertę z Arki Gdynia, ale ostatecznie pozostał na Suchych Stawach. Dopiero latem 1980 roku opuścił Hutnika i wyjechał do Francji, gdzie pracował i grał w klubie zakładowym.

 

 

Po powrocie z zagranicy występował jeszcze w Tramwaju Kraków. Pod koniec lat 80-tych rozpoczął pracę szkoleniową w Hutniku. Był trenerem rezerw, bramkarzy oraz trampkarzy. Pod jego okiem przygodę z futbolem zaczynali znani zawodnicy, m.in. Marcin Wasilewski. Prowadził też seniorów Karpat Siepraw i Proszowianki. Od końca lat 80-tych rozpoczęła się jego bogata kariera sędziowska. Jesienią 1990 roku, podobnie jak i Hutnik, sędzia Urbańczyk zadebiutował w ekstraklasie. Jako główny arbiter sędziował w niej przez 11 lat. Był też międzynarodowym sędzią asystentem. Biegał z chorągiewką m.in. w meczu Realu Madryt w Lidze Mistrzów, czy w eliminacjach mistrzostw świata (Izrael – Francja). W latach 2000 – 2002 był koordynatorem szkolenia w Hutniku. Obecnie jest obserwatorem sędziowskim szczebla centralnego.

 

Info: nh2010.pl
Polecane Video

Komentarze

Wybór 5.04.20, 16:32:42

Zasłużył grałem z nim.Pozdrawiam Marek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane