Sensacyjne odkrycie w klasztorze Cystersów w Mogile

Polichromia sprzed niemal pół tysiąca lat była ukryta za przemurowaniem nad sklepieniem okiennym na parterze. Na dzieło Stanisława Samostrzelnika przedstawiające Chrystusa Króla, natrafiono w trakcie prac remontowych w budynku przeoratu i domu opata klasztoru Cystersów w Mogile.

Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko: odkryć malowidło, które przez blisko pół tysiąca lat nie zostało przemalowane ani konserwowane. Wyjątkowość znaleziska jest tym większa, że mówimy o dziele Stanisława Samostrzelnika, uznawanego powszechnie za najwybitniejszego malarza polskiego renesansu. Na fragment polichromii jego autorstwa, przedstawiający Chrystusa Króla, natrafiono w trakcie prac remontowych w budynku przeoratu i domu opata klasztoru Cystersów w Mogile. Samostrzelnik był tam zakonnikiem. Polichromia była ukryta za przemurowaniem nad sklepieniem okiennym na parterze.

 

Identyfikacji polichromii dokonali specjaliści na podstawie wiedzy o warsztacie i technice Samostrzelnika, które dobrze rozpoznano w trakcie konserwacji jego dzieł choćby w krużgankach i kościele klasztornym.


Stanisław Samostrzelnik (ok. 1480–1541) jest znany głównie jako autor wystroju malarskiego kościoła klasztornego w Mogile oraz tamtejszych krużganków. Z jego talentu korzystali również król Zygmunt Stary i królowa Bona. To on udekorował chorągiew, którą Albrecht Hohenzollern złożył u stóp polskiego króla w trakcie słynnego hołdu pruskiego na krakowskim Rynku (1525).

 

W budynku przeoratu i opatówki w Mogile od dwóch lat przy udziale środków europejskich i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa trwa wielki remont, adaptujący wnętrza na potrzeby powstającego Muzeum Cystersów i biblioteki publicznej. Pomieszczenie z polichromią Samostrzelnika będzie w (niedalekiej) przyszłości czytelnią biblioteki! Prace w tej części budynku dofinansowane są ze środków europejskich. O postępach prac w całej opatówce napiszemy w przyszłym tygodniu.

 

fot. Paweł Krzan




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane