Rodzice ze SP. nr 103 na Kolorowym chcą odnowić szkolny ogród i sami zbierają pieniądze

Rada Rodziców ze szkoły 103 na os. Kolorowym własnymi siłami pragnie zadbać o otoczenie w okół placówki. Zbierają fundusze na zakup narzędzi do pracy i zieleni, którą wiosną przyozdobią teren wokół szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 103 im. K. I. Gałczyńskiego to palcówka funkcjonująca od 56 lat. Budynek powstał w ramach współpracy władz państwowych i społeczności osiedla. Łącznie przepracowano społecznie ponad dwa tysiące godzin, dzięki czemu dzieci mogły uczęszczać do pięknej i nowoczesnej szkoły, wyposażonej w pracownie i pomoce naukowe. Osiedle Kolorowe było wówczas siedliskiem ludzi młodych, którzy nie tak dawno założyli rodziny, dlatego w pierwszym roku istnienia do szkoły przyjęto aż 965 uczniów.

 

Na przestrzeni lat otoczenie szkoły stawało się coraz bardziej przyjazne uczniom. Rozbudowano położony niedaleko basen oraz założony został ogródek geograficzny, który funkcjonuje do dzisiaj jako Ostoja Przyrody. Na drodze reformy szkolnictwa, podstawówkę przekształcono w gimnazjum, a dziś na nowo odradza się ona jako szkoła podstawowa. Mimo że stoi przed nią jeszcze wiele zadań i wyzwań z roku na rok grono uczniów jest coraz liczniejsze.

 
Jak dziś wygląda teren obok szkoły?

 

W dzisiejszej „szkolnej” rzeczywistości, ogród niestety nie jest już tym samym miejscem co kiedyś. W wyniku wieloletnich zaniedbań oraz termomodernizacji budynku jest on podupadły, część zieleni została zniszczona, a jego stan nie pozwala na bezpieczne użytkowanie przez uczniów oraz ich opiekunów.

 

Dla rodziców ważne jest, aby dzieci mogły jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Znajdująca się w nim duża, zacieniona przestrzeń pozwala na zabawy o każdej porze dnia, nawet w największe upały.

Dlatego też za najważniejszy cel w obecnej chwili, postawiliśmy sobie odbudowę Ostoi Przyrody. Idąc za przykładem założycieli postawiliśmy na pracę społeczną i od czerwca 2021 roku łączymy siły poświęcając swój czas na to, aby uporządkować mocno zaniedbany teren. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców oraz uczniów przez ostatnie kilka miesięcy udało się doprowadzić do ładu cały zarośnięty obszar, przesadzić niektóre rośliny oraz rozebrać zniszczony skalniak celem odbudowania. – mówi jeden z rodziców.

 

Teren jest już uprzątnięty, wyrównany i niebawem posiana będzie trawa. Dalszych planów na jego odnowę jest wiele, ale brak środków finansowych, aby je zrealizować. Potrzebne są fundusze, aby odbudować skalniak, postawić ławki i stoliki, stworzyć kącik edukacyjny, w którym dzieci będą mogły prowadzić niewielki ogródek warzywny. Szkoła stara się o dofinansowanie, ale środki samorządu i dzielnicy są ograniczone, a placówek do obdzielenia wiele.

 

Rodzice założyli zbiórkę, gdzie każdy może wpłacić jakąkolwiek kwotę na pomoc w przywróceniu blasku szkolnemu ogródkowi.

 

 

Zdj, info: siepomaga
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *