Ogród terapeutyczny na os. Górali już otwarty!

14 czerwca przy Oddziale Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 nowohucianie wzięli udział w oficjalnym przekazaniu ogrodu mieszkańcom. Otwarciu towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci.

 

Ogród znajduje się na Osiedlu Górali 18  zaprojektowany jest szczególnie z myślą o dzieciach, ale przeznaczony jest również dla młodzieży oraz osób dorosłych. Bazuje na dwóch zasadniczych odłamach terapii i rehabilitacji wykorzystującej rośliny. Pierwszą jest sylwoterapia (drzewoterapii), czyli pobudzanie organizmu do samoleczenia poprzez przebywanie w obecności drzew i krzewów. Drugą, hortiterapia (ogrodolecznictwo), co oznacza leczenie za pomocą ogrodów.

 
Cały ogród podzielono na pięć ‘wysp’, każda z nich stymuluje jakiś bodziec zewnętrzny.

 

WYSPA DOTYKU
W miejscu tym przewidziano wprowadzenie roślin o ciekawych fakturach takich jak jeżówki purpurowe o szorstkich liściach czy czyściec wełnisty o miękkim, miłym w dotyku ulistnieniu. Stosowana macierzanka piaskowa może pełnić funkcję taką samą jak elementy ścieżki bosych stóp.

 

WYSPA SMAKU
W przestrzeni tej powstały podwyższone rabaty warzywne, dzięki dwóm wysokościom będą one łatwo dostępne zarówno dla dzieci jak i dorosłych czy osób na wózkach inwalidzkich. W tej wyspie znalazły się krzewy jagody kamczackiej.  W czerwcu dostarczą ona smacznych jagód dla użytkowników ogrodu. Dodatkowo na ‘wyspie’ przewidziano ujęcie wody ułatwiające pracę ogrodowe.

 

WYSPA WĘCHU
Na tym obszarze rośliny dobrane są w taki sposób, aby natężenie zapachów było intensywniejsze. Użytkownicy będą mogli dotknąć każdą roślinę, rozetrzeć w palcach liście bądź płatki dla uzyskania zapachu olejków eterycznych.  Rozpoznawanie i poznawanie zapachów może być dobrą zabawą edukacyjną dla każdego.

 

WYSPA WZROKU
Ogród koloru to przede wszystkim barwne rabaty, zaprojektowane w formie palety kolorów od barw chłodnych granatu i ciemnego błękitu, przez purpurę, czerwień i pomarańcz kończąc na kolorach zielonych.
Dodatkowym akcentem ogrodu kolorów jest drewniany płotek z otworami wypełnionymi przezroczystymi płytami o różnych kolorach. Dają one możliwość spojrzenia na ten sam ogród w różnych barwach.

 

WYSPA SŁUCHU
Świat pełen jest dźwięków, zarówno tych, które powstają przy udziale człowieka, jak i tych, które powstają niezależnie od niego.  Na wyspie słuch oprócz projektowanego elementu muzycznego, gdzie będzie można tworzyć różnorodne dźwięki (bambusowe i stalowe rurki, triangle)  wprowadzono roślinność sprzyjającą ptakom, oraz ustawiono w bliskiej odległości poidełka dla skrzydlatych przyjaciół.
Szum rosnących tam traw umili przebywanie na tej wyspie.

 

WYSPA SERCA
Ważną przestrzenią ogrodu jest ‘wyspa serca’. Jest to miejsce inspirowane działalnością patronki szkoły Marii Grzegorzewskiej. Zaprojektowana ławka z zadaszeniem sprzyja integracji i stanowi dobre miejsce spotkań. Projektowana zieleń kreuje zaciszne, kameralne wnętrze, pozwalające na wyciszenie.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *