Kolejne przetargi na Park w Czyżynach i teżnię nad Zalewem Nowohuckim

Jeszcze w tym miesiącu miasto zamierza ogłosić drugi przetarg na realizację parku w Czyżynach. Konkurs na budowę tężni solankowej nad Zalewem Nowohuckim ma zostać ogłoszony najpóźniej w marcu.

Na obie te inwestycje miasto unieważniło przetargi w listopadzie ub.r.

Aleksandra Mikolaszek, z Zarządu Zieleni Miejskiej wyjaśnia, że powodem unieważnienia konkursów był charakter, zakres i termin przesłania przez potencjalnych wykonawców dużej liczby pytań do postępowań przetargowych.

 

– Także konieczność udzielenia na nie odpowiedzi, wpłynęła na przedłużenie terminu składania ofert do części naszych postępowań przetargowych, co wiązało się również ze skróceniem czasu na wykonanie prac w 2018 r. Mając świadomość istniejącego ryzyka, że zaplanowane terminy wykonania robót są zagrożone, zdecydowaliśmy o unieważnieniu przetargów – tłumaczy Aleksandra Mikolaszek.

 

Batalia o prawo do gruntu

Przypomnijmy, że w sprawie nowego Parku w Czyżynach  miesiącami trwała batalia o to, kto ma prawo do gruntu, na którym okoliczni mieszkańcy chcieliby mieć zieloną enklawę. Sprawa trafiła do wojewody, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie czekając na wyrok, urzędnicy ZZM zdecydowali się na ogłoszenie przetargu na początku października ub.r. Miesiąc później został on jednak unieważniony. W związku z ogłoszeniem drugiego konkursu nowy park w Czyżynach miasto planuje oddać go do użytku wiosną 2020r.

 

Pożar nad Zalewem

Z kolei historia powstawania pierwszej  tężni solankowej nad Zalewem Nowohuckim przypomina scenariusz filmu sensacyjnego. Jej budowa rozpoczęła się w październiku 2017 r. Pół roku później, tuż przed oddaniem jej do użytku ktoś podpalił drewniana konstrukcję. Tężnia spłonęła doszczętnie. Do dziś nie wiadomo, kto stał za podpaleniem.

Przetarg na odbudowę atrakcji został unieważniony w listopadzie ub. r. Teraz miasto zapowiada, że najpóźniej do marca ogłosi kolejny konkurs. Tężnię solankową planuje się oddać do użytku jesienią tego roku.

 

Nowa Huta ma wzbogacić się o dwie tężnie. Drugi obiekt ma powstać w sąsiedztwie Łąk Nowohuckich. Inwestycja będzie kosztować prawie 920 tysięcy złotych. Przetarg w październiku ubiegłego roku wygrała firma ZRB Budowa z Pszczyny. Robotnicy od tego terminu mają niecały rok na wykonanie atrakcji.
Polecane Video

Komentarze

Tośka 20.01.19, 14:05:40

Oby te budowle spełniły swoje funkcje i były miłe dla oka, bo w Parku Żeromskiego na os. Na Skarpie wybudowano coś co wg projektu nazywa się pergolą a wg miejscowych szubienicą. Włożono kupę kasy na coś, co szpeci krajobraz. Czemu i komu ma służyć skoro nie spełnia swej funkcji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane