Każda rodzina zapłaci za śmieci tyle samo, bez względu na to, ile liczy osób?

Najprawdopodobniej od 1 kwietnia tego roku zmienią się zasady naliczania opłat za odpady komunalne w Krakowie. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą płacić 49 złotych miesięcznie od każdego gospodarstwa domowego, bez względu na to, ile ono liczy osób. Dla domków jednorodzinnych miesięczna stawka wyniesie 59 złotych.

To na razie tylko propozycje miejskich urzędników, które teraz mogą ocenić mieszkańcy. Ale nowe zasady były już przedmiotem analiz i w magistracie uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie jednej opłaty za odbiór śmieci dla wszystkich gospodarstw domowych. Stawki będą różne dla zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej.

 

Jak wynika z projektu uchwały, mieszkańcy bloków i kamienic będą płacić 49 złotych miesięcznie. To stawka dla gospodarstwa domowego. Opłata dla domków jednorodzinnych będzie wyższa -59 zł. Dla osób, które zbierają bio odpady do przydomowego kompostownika, stawka będzie o złotówkę mniejsza – wyniesie 58 złotych.Takie opłaty mają obowiązywać dla tych gospodarstw, które segregują śmieci. Jeśli nie będzie prowadzona selektywna zbiórka, naliczone zostaną podwójne stawki – 98 złotych dla gospodarstw domowych z zabudowy wielorodzinnej i 118 złotych w przypadku domków jednorodzinnych.

 

Nowe zasady naliczania i pobierania opłat za śmieci mają wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku. Przynajmniej tak przewiduje projekt uchwały Rady Miasta Krakowa. Do 21lutego każdy może zgłosić uwagi i zastrzeżenia oraz własne propozycje,jeśli nie podoba mu się propozycja urzędników. Ostateczną decyzję podejmą radni.

 

Obecnie opłata za śmieci uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym. Nowe stawki będą oznaczać podwyżkę dla osób samotnych, dwu i trzyosobowych rodzin. Mniej zapłacą większe rodziny.

 

Obecne stawki w blokach przy segregacji:

 

15 zł – gospodarstwo jednoosobowe

29 zł – gospodarstwo dwuosobowe

41 zł – gospodarstwo trzyosobowe

50 zł – gospodarstwo czteroosobowe

56 zł – gospodarstwo pięcioosobowe

59 zł – gospodarstwo sześcioosobowe

62 zł – gospodarstwo siedmioosobowe i większe

 

Proponowana opłata w blokach przy segregacji:

 

49 zł – od każdego gospodarstwa domowego

 

Obecne stawki w domach jednorodzinnych przy segregacji:

 

26 zł – gospodarstwo jednoosobowe

36 zł – gospodarstwo dwuosobowe

46 zł – gospodarstwo trzyosobowe

56 zł – gospodarstwo czteroosobowe

63 zł – gospodarstwo pięcioosobowe

66 zł – gospodarstwo sześcioosobowe

69 zł – gospodarstwo siedmioosobowe i większe

 

Proponowana opłata w domach jednorodzinnych przy segregacji:

 

59 zł – od każdego gospodarstwa domowego

58 zł – od każdego gospodarstwa domowego, które gromadzi bio odpady w przydomowym kompostowniku

 

Zmienią się także opłaty za pojemniki. Będą one niż niż do tej pory. Np. przy pojemniku DB-0,12 stawka miesięczna spadnie z 14 do 5,9 złotych, a przy pojemniku DB-40 – z 2624 do 1970 złotych.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane