Harcerze szyją maseczki i robią zakupy seniorom

Szyją maseczki ochronne i montują przyłbice, dostarczają żywność i leki seniorom, walczą online z nudą u dzieci – w czasie epidemii koronawirusa harcerki i harcerze z okręgu małopolskiego ZHR są wszędzie tam, gdzie ich pomoc jest niezbędna.

Do 29 marca wszelkie działania zastępów, drużyn i gromad harcerskich zostały wstrzymane. Na apel o pomoc w czasie epidemii, wystosowany przez władze Okręgu Małopolskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej odpowiedzieli instruktorki i instruktorzy, a także pełnoletni członkowie formacji. Powstała służba „PrzeciwDziałaj i Pomagaj”, włączona następnie do ogólnopolskiego Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR.

 

W działania pogotowia zaangażowanych jest 154 instruktorek i instruktorów oraz pełnoletnich harcerek i harcerzy z terenu województwa małopolskiego. Harcerze współpracują m.in. z Urzędem Miasta Krakowa oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.Służą przede wszystkim seniorom – dostarczają zakupy, leki, wyprowadzają zwierzęta. Dla młodzieży chcą uruchomić korepetycje on-line, ale najpierw wysondować, w jakich dziedzinach nauki to wsparcie jest najpotrzebniejsze (zainteresowani powinni wypełnić ankietę). Z myślą o dzieciach powstała z kolei strona internetowa „Dzień bez nudy” z propozycjami atrakcyjnego i rozwijającego sposobu spędzania czasu w domu dla maluchów w różnym wieku.

 

Dodatkowo harcerze angażują się także w szycie maseczek dla krakowskich szpitali, montaż przyłbic ochronnych dla lekarzy, pomagają w Banku Żywności. Przygotowują też swoje instruktorki, które już niebawem będą się opiekować dziećmi personelu medycznego.

 

Fot. ZHR

Źródło: krakow.pl
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane