Gen. Feliks Dela będzie miał swoją ulicę na os. Zgody

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa, która odbędzie się 3 listopada, radni podejmą decyzję w sprawie nadania nazw nowym ulicom w Krakowie. Jedną z nich jest nadanie nazwy ulicy gen. Feliksa Deli na os. Zgody. W ten sposób zostanie upamiętniony zmarły cztery lata temu były komendant główny PSP i były komendant Szkoły Aspirantów PSP.

Ulica generała Feliksa Deli jest położona w Dzielnicy XVIII Nowa Huta na osiedlu Zgody, jest przecznicą ul. Ludźmierskiej.

 

„Feliks Dela był komendantem Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie, tworzył nowy krajowy system ratowniczo-gaśniczy. Ulica jego imienia zlokalizowana w pobliżu Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej godnie upamiętni postać generała Franciszka Deli w przestrzeni miejskiej” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Proponowana nazwa uzyskała pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.




Feliks Dela urodził się 4 października 1943 r. w Kalinie Małej. Był strażakiem, generałem brygadierem, komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej (1992–1997). Ukończył Technikum Górnicze w Dąbrowie Górniczej, w 1967 r. został absolwentem Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. W 1978 r. uzyskał tytuł zawodowy inżyniera w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej, kształcił się również w zakresie zarządzania na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako wykładowca krakowskiej Szkoły Podoficerów Pożarnictwa.

 

W 1971 r. objął stanowisko zastępcy komendanta miejskiego straży pożarnej w Bytomiu, później był komendantem rejonowym, a w 1984 r. został komendantem Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. 25 lutego 1992 r. powierzono mu funkcję pierwszego komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, urząd ten sprawował do 3 stycznia 1997 r. W 1992 r. został awansowany na stopień nadbrygadiera, a w 1997 r. otrzymał nominację na generała brygadiera. W latach 1997-1998 był szefem Obrony Cywilnej Kraju. W okresie pełnienia służby brał udział w organizacji nowego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, tworzeniu nowych służb ratowniczych i inicjowaniu zmian w systemie ochrony przeciwpożarowej. W 1998 r. przeszedł w stan spoczynku, udzielając się nadal jako ekspert przy tworzeniu systemów szkoleniowych i programów bezpieczeństwa. Od 2001 r. pełnił obowiązki dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Powszechnego MSWiA, a od 2002 r. dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

 

Zmarł 14 lipca 2017 r. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane