Centrum Logistyczne „Ruszcza”. Nastąpił krok w projekcie „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”

W środę, 11 października 2023 r., ogłoszono ważny krok w ramach projektu strategicznego "Kraków – Nowa Huta Przyszłości". Grupa Kapitałowa Kraków Nowa Huta Przyszłości nabyła od ArcelorMittal Poland pierwszą część terenów o powierzchni 67 ha, które zostaną przekształcone w obszary inwestycyjne. W ramach tej inwestycji powstanie imponujące Centrum Logistyczno-Przemysłowe 'Ruszcza'.

Transakcja, której uczestnicy to zastępca prezydenta Krakowa, Jerzy Muzyk, oraz członek zarządu ArcelorMittal Poland SA, Tomasz Ślęzak, umożliwia rozpoczęcie realizacji największego komponentu projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Docelowo obejmuje ona prawie 140 ha terenów objętych ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Nowa Huta Przyszłości – Igołomska Północ.

 

Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju, podkreśla, że to wydarzenie stanowi kluczowy element w realizacji projektu. Dotychczas projekt skupiał się głównie na produkowaniu dóbr i usług dla mieszkańców oraz sektora MŚP. Teraz pojawia się możliwość rozszerzenia oferty o tereny wielkopowierzchniowe, które mogą przyciągnąć inwestorów, zwłaszcza deweloperów związanym z przemysłem i logistyką. To z kolei przyczyni się do dywersyfikacji gospodarki Krakowa.

 

Tomasz Ślęzak, prezes ArcelorMittal Poland SA, zauważa, że firma konsekwentnie inwestuje w rozwój przetwórczy w krakowskim oddziale. Uwolnienie części terenów, które nie są już potrzebne do produkcji, pozwoli na ich efektywne zagospodarowanie, z korzyścią dla Nowej Huty i jej rozwoju.

 

Realizacja Centrum Logistyczno-Przemysłowego „Ruszcza” jest jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć w ramach projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” ze względu na jego ogromną skalę, która docelowo obejmuje około 230 ha. Prezes spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości SA, Artur Paszko, podkreśla, że podpisanie umowy było poprzedzone dokładnymi analizami i konsultacjami z potencjalnymi inwestorami, co pozwoliło odpowiednio przygotować się do projektu. Planuje się rozpoczęcie realizacji pierwszych obiektów na tym terenie nie później niż za dwa lata.

 

Projekt strategiczny „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” składa się z czterech głównych komponentów, obejmujących Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”, Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych „Błonia 2.0”, Park Naukowo-Technologiczny „Branice” oraz wspomniane Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”. Projekt jest realizowany od 2016 roku, a część nieruchomościowa ma być ukończona do 2030 roku. Wszystkie działania związane z nabywaniem nieruchomości są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa ze względu na zakup od podmiotów prywatnych.

 

 

Zdj. Nowa Huta Przyszłości

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *