Będzie plan dla Ruszczy. Bez bloków, ale z usługami

Miasto podejmie prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „Ruszcza – Północ". To obszar znajdujący się w granicach przewidzianych do realizacji projektu Nowa Huta Przyszłości. Nowy plan ma uporządkować istniejącą tam zabudowę jednorodzinną i określić zasady lokalizowania tam usług.

Ale na regulacje dotyczące inwestowania w Ruszczy trzeba poczekać. Na razie gotowy jest projekt uchwały rady o przystąpieniu do prac nad planem. Rada Miasta może go przyjąć na jednej z najbliższych sesji. Projektu planu można się spodziewać najwcześniej w przyszłym roku.

 

Obszar przemysłowy, ale zielony

 

Obszar przewidziany do ujęcia w nowym planie obejmuje aż trzy nowohuckie dzielnice: XVIII Nowa Huta (przeważająca część obszaru), XVII Wzgórza Krzesławickie (północny fragment) oraz XVI Bieńczyce (niewielki północno-zachodni fragment). To tereny dawnych podkrakowskich wsi m.in. Kujaw, Chałupek, Krzesławic, Pleszowa, Mogiły oraz Luboczy. Znaczna część tych wsi została w połowie ubiegłego wieku przeznaczona pod budowę kombinatu metalurgicznego i potrzebnej mu infrastruktury.



To przez to na tym terenie powstały tory kolejowe ze stacją rozładunkową. Są też osadniki i oczyszczalnia ścieków „Wadów”. Ale powstał tam również zakład karny „Ruszcza”. Pomimo tego, że formalnie obszar ma charakter przemysłowy jest tam dużo pól upranych i zieleni. Duża cześć zieleni powstała na skutek sukcesji roślinności na terenach, na których zaprzestano działalności gospodarczej i działalności rolniczej. Tworzy ona ekosystem do życia m.in. dla lisów, zajęcy i bażantów.

 

Będzie nowa droga

 

Komunikację w tym rejonie Nowej Huty zapewniają m.in. droga ekspresowa S7, ulice Kocmyrzowska i Ptaszyckiego. Ale oprócz ich rozbudowy przywidywane jest wybudowanie dodatkowej drogi zbiorczej po północnej stronie linii kolejowej. Droga ta zostanie włączona do istniejącego układu komunikacyjnego miasta poprzez przedłużenie istniejących ulic: Mrozowej i ulicy Kościelnickiej.

 

Plan Ruszczy będzie też uwzględniał fakt, wznowienia ruchu pociągów przez Nową Hutę.

 

Co tam może powstać

 

Tuż za granicami obszaru, który będzie objęty planem, powstanie Centrum Logistyczne. To ono może stymulować powstawanie kolejnych obiektów. Tyle, że nie będą one mogły być wyższe niż 16 metrów, w niektórych rejonach – nawet 13 metrów. Do tego powierzchnia biologicznie czynna będzie stanowić co najmniej 20 proc. zainwestowanych działek.

 

Tam, gdzie stoją już domy jednorodzinne, będzie można uzupełniać zabudowę. Ale budynki muszą mieć mniej niż 9 metrów wysokości, w niektórych rejonach – będą mogły być o 2 metry wyższe. Przy domach można też będzie lokalizować usługi.

 

Według założeń w tym obszarze nie będzie mieszkaniowej zabudowy wielorodzinnej.

 

Trzeba też chronić

 

Co ciekawe – choć Ruszcza północ to obszar przemysłowy, nowy plan stworzy też zasady ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

 

Nie wolno bowiem zapominać, że najstarsze ślady obecności człowieka na tych terenach zostały odkryte w miejscu dzisiejszego kombinatu. Tam zlokalizowano sezonowe obozowisko łowców mamutów z około 18 000 r. p.n.e., a więc z epoki górnego paleolitu4. Badania archeologiczne prowadzone te terenie Nowej Huty wykazały, iż około 5500-5300 roku p.n.e., na bezludny i w całości zalesiony obszar Pleszowa i Mogiły przybyły z terenów naddunajskich najstarsze na ziemiach polskich ludy rolnicze. W VI w. n.e. tereny zaczęły być zasiedlane przez pierwszych Słowian, z ich obecnością łączone jest powstanie Kopca Wandy. To dlatego plan stworzy strefy ochrony konserwatorskiej i nadzoru archeologicznego.

 

Cenne przykłady dziedzictwa kulturowego to m.in.: Dwór Kirchmayerów w Pleszowie (obecnie swoją siedzibę ma w nim Stowarzyszenie Monar) wraz z zespołem folwarcznym oraz otaczającym parkiem, kościół pw. św. Wincentego w Pleszowie (posiadający częściowe wyposażenie pochodzące z nieistniejącego już dziś krakowskiego kościoła Wszystkich Świętych), Fort Pomocniczy Piechoty 49 ½ a Mogiła (element systemu Twierdzy Kraków) czy powstały prawdopodobnie VII-VIII wieku Kopiec Wandy w Mogile (legendarna mogiła córki księcia Kraka). Ochroną będą objęte także drewniane zabudowania mieszkaniowe i zabudowa gospodarcza oraz liczne przydrożne kapliczki.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane