Zwiedź Fort 49 Krzesławice i poznaj Twierdzę Kraków

W sobotę, 23 marca, o godz. 10.00 będziemy mogli zwiedzić poaustriacki, artyleryjski Fort 49 „Krzesławice”, cześć dawnej Twierdzy Kraków. Po forcie, o którym mówi się, że jest „artyleryjskim wzorcem z Sèvres”, oprowadzi dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice” – Franciszek Dziadoń.

Fort 49 „Krzesławice” warto odwiedzić, ponieważ jest to obiekt unikatowy, a przemawia za tym połączenie działań konserwatorskich z nadaniem fortowi nowych funkcji i jego udostępnieniem dla zwiedzających oraz adaptacją do celów edukacyjnych (jest siedzibą młodzieżowego domu kultury). Fort ten to jeden z artyleryjskich fortów wzniesionych w ramach budowanej przez Austriaków Twierdzy Kraków (1850–1914). Uczestniczył w działaniach I wojny światowej (listopad 1914). Po odzyskanej niepodległości znajdował się w dyspozycji Wojska Polskiego.

 

W latach 1928–1939 na forcie zlokalizowana była stacja nasłuchu polskiego kontrwywiadu. W latach 1939–1941 na ziemnych terenach fortu okupant niemiecki dokonał egzekucji 440 Polaków. Od lat 60-tych do 90-tych XX wieku fort był systematycznie dewastowany i profanowany. W 1994 r. władze miasta Krakowa przekazały obiekt Młodzieżowemu Domowi Kultury, który remontowany jest i adaptowany do działalności kulturalno-oświatowej. W historię fortu wpisują się wybitne postaci: Jan Matejko, Wincenty Witos i Stanisław Marusarz. Obiekt został też wpisany do rejestru zabytków.

 

Zwiedzanie Fortu 49 „Krzesławice” z przewodnikiem odbędzie się w sobotę, 23 marca. Spotykamy się o godz. 10.00 na osiedlu Na Stoku 27b (plac forteczny). Wstęp wolny.

 
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *