40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Nowej Hucie

40 lat temu komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny. Z zajezdni w Czyżynach i Ujastku nie wyjechały tramwaje i autobusy a w największym przedsiębiorstwie przemysłowym PRL, Hucie im. Lenina, strajk rozpoczął się strajk.

Największe zakłady pracy w tym Huta im. Lenina podjęły strajk w którym uczestniczyło ok. 7 tys. pracowników. Kombinat został, otoczony przez oddziały milicji i wojska. Na czele komitetu strajkowego stanęli m.in. Mieczysław Gil i Stanisław Handzlik. Dwa dni później strajk został spacyfikowany przez oddziały wojska i ZOMO. Nowa Huta stała się miejscem zamieszek, protestów i manifestacji.

 

Do czasu zniesienia stanu wojennego w Nowej Hucie miało miejsce 19 marszów protestacyjnych. W tym czasie internowano 353 osoby, aresztowano 286 osób, setki osób zostało rannych, a 3 poniosły śmierć.

 

 

W dniach 12 i 13 grudnia Tauron Arena Kraków rozbłyśnie z rocznicowym hasłem: „Komuniści przeciw Polsce. 13 grudnia 1981. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego”.

 

W czwartek 16 grudnia o godz. 18.00 nastąpi uroczystość odsłonięcia pomnika Matki Bożej Królowej Pokoju i tablic poświęconych Księżom Niezłomnym – ofiarom komunizmu. Ceremonia odbędzie się w 40. rocznicę pacyfikacji robotników strajkujących w nowohuckim kombinacie 16 grudnia 1981 r.

 

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *