Poznaj wystawę „Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina”

W Muzeum Nowej Huty można oglądać wystawę pt. „Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina”. W najbliższą niedzielę, 8 listopada, o godz. 12.00 odbędzie się specjalne oprowadzanie po ekspozycji.

Monument, który funkcjonował w alei Róż tylko 16 lat, odcisnął silne piętno na dzielnicy. Nawet dziś, ponad 30 lat po demontażu pomnika, historie takie jak jego nieudane wysadzenie, próby obalenia przez manifestantów czy legendy miejskie, jakie generował, budzą zainteresowanie i są szeroko komentowane.Podczas oprowadzania po wystawie muzealnicy przybliżą zwiedzającym historię pomnika od powstania aż do demontażu. Opowiedzą również o wątkach dotyczących uniwersalnych losów, jakie spotykały pomniki na przestrzeni dziejów, czy o tzw. „trudnym dziedzictwie” w byłych krajach komunistycznych.

 

Na ekspozycji zaprezentowane zostały także dzieła eksplorujące tematykę wizerunku „komunistycznych bohaterów” autorstwa Pawła Susida, Krzysztofa M. Bednarskiego i Jacka Sroki. Wśród prac pokazanych na wystawie odnajdziemy również twórczość tak rozpoznawalnych artystów, jak: Marian Konieczny, Bronisław Chromy, Wojciech Fangor czy Edward Dwurnik, a także znaną i budzącą kontrowersję instalację Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich „Fontanna przyszłości”, przedstawiającą odblaskową, „siusiającą” figurkę Lenina.

 

prowadzenie: Piotr Kapusta
limit: 5 osób
pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: info@muzeumkrakowa.pl
koszt: 14 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *