Znamy datę premiery książki Katarzyny Kobylarczyk o kobietach Nowej Huty

16 września odbędzie się premiera najnowszej książki rodowitej nowohucianki Katarzyny Kobylarczyk pt. "Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy".

Reportażystka od dawna chciała napisać jeszcze jedna książkę o Nowej Hucie. Kiedy nadarzyła się okazja tematem książki miały być kobiety Nowej Huty. – To wydawało mi się z początku pomysłem mocno ryzykownym, ponieważ uznałam, że nowa Huta jest przecież dziełem męskim m.in. murarzy, hutników. Okazało się jednak, że kobiety miały kluczowa rolę w budowie Nowej Huty – mówi o początkach przygody z nową książką Katarzyna Kobylarczyk.Czytając książkę pisarki zaglądamy na budowę najmłodszego polskiego miasta, do nowohuckich hoteli robotniczych i na stołówki, do pracowni architektonicznych i izby porodowej. Jesteśmy świadkami bicia rekordów i antyreżimowych demonstracji. Poznajemy dziewczyny: te, które kładły cegły, i te, które rzucały petardy.

 

Katarzyna Kobylarczyk – autorka kilku reporterskich książek (Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie czy Strup. Hiszpania rozdrapuje rany, za którą otrzymała Nagrodę im. R. Kapuścińskiego), dziennikarka (publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Dzienniku Polskim”). Laureatka nagrody krakowskiego środowiska dziennikarzy „Zielona Gruszka” oraz nagrody „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”. Pochodzi z Nowej Huty i do dziś tam.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *