„Nowohucka Telenowela” na deskach teatru Łaźnia Nowa

Spektakl na podstawie reportaży Renaty Radłowskiej swoją premierę będzie miał 31 stycznia o godz. 19:00 w Łaźni Nowej . To opowieść o nowohuckich junaczkach, które przyjechały budować Nową Hutę i spędziły w niej całe swoje życie. W spektaklu wystąpią aktorki zawodowe i amatorski chór kobiet.

My, junaczki, idziemy tam, gdzie nas potrzebują. Niech mi towarzysz nie wmawia, że mam możliwość jakąś możliwość wyboru. Takie czasy to już chyba minęły…. Na szczęście oczywiście, na szczęście (Zdzisława od ujrzenia potwora).

 

Razem z twórcami spektaklu przeniesiemy się ponad 70 lat wstecz, do momentu budowania nowej dzielnicy Krakowa – Nowej Huty. Najmłodszą dzielnicę Krakowa zobaczymy oczami kobiet, które ją budowały, które w niej pracowały, które w niej rodziły i w niej umierały. Kobiet, które jej nienawidziły, i które ją kochały.Portrety nowohucianek powstały na bazie reportaży Renaty Radłowskiej – portrety zwykłe, trochę sentymentalne, trochę śmieszne, trochę tragiczne, a jednocześnie składających się razem na damski pejzaż miasta.  Przeniesiemy się razem do tamtego momentu, posłuchajmy, pośpiewajmy i spróbujmy razem uchwycić ulotną – i może choć odrobinę kobiecą – istotę nowohuckiego ducha.

 

Fragmenty widowiska nowohucianie mieli okazję oglądać w wakacje na Alei Róż, podczas obchodów 70-lecia Nowej Huty.

 

adaptacja i reżyseria: Jakub Roszkowski
scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska
muzyka: Dominik Strycharski
choreografia: Oscar Mafa

 

obsada: Natalia Kaja Chmielewska, Weronika Warchoł, Agnieszka Przepiórska, Wanda Skorny, Oscar Mafa

Aktorom towarzyszył będzie chór kobiet. Usłyszymy szlagiery z czasów młodości Nowej Huty i nowohuckich junaczek. Chór tworzą: Maria Bareła, Barbara Dziedzic, Anna Chawrona, Janina Hanka Napora, Nina Zarzycka-Bem, Barbara Borkowska, Ewa Michałowicz, Grażyna Ladra, Ewa Skolias, Izabela Szalewska.

 

Zdj. Monika Stolarska Łaźnia Nowa
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *