Rozpoczął się sezon grzewczy. Zaproś kominiarza

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, Krajowa Izba Kominiarzy przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości, że co najmniej raz w roku powinni zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej stanu technicznego przewodów kominowych.

Regularne usuwanie zanieczyszczeń przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie. Brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów – w przypadku pożaru lub zaczadzenia – może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

 

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. W ubiegłym roku odnotowano w całej Polsce 15 882 pożary od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 257 od urządzeń na paliwa ciekłe i 546 od urządzeń na paliwa gazowe.Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi zatruciem tlenkiem węgla. W poprzednim sezonie grzewczym PSP odnotowała 3842 zdarzenia związane z czadem, w których poszkodowane zostały 2024 osoby, a 52 straciły życie.

 

Profesjonalna kontrola kominiarska to zatem nie tylko formalność, ale główna zasada bezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są zobowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia albo uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem albo zatrucie gazem.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane