Przy Nowohuckiej mogą powstać kolejne biurowce. Miasto chce sprzedać działkę cenną przyrodniczo

Miasto chce sprzedać 1,16-hektarową działkę w rejonie ulic Nowohuckiej i Strumyk. To obszar cenny przyrodniczo, gdzie mogą występować chronione gatunki zwierząt, roślin, grzybów oraz siedliska. W planie zagospodarowania przestrzennego ten teren przeznaczony jest pod usługi. Można tam więc postawić biurowce o wysokości nawet 32 metrów.

Działkę w rejonie ulic Nowohuckiej i Strumyk rzeczoznawca wycenił na 12,5 mln zł. To oznacza, że za każdy metr kwadratowy ziemi miasto chce otrzymać co najmniej 1,07 tys. złotych. Na sprzedaż nieruchomości zgodę musi wyrazić Rada Miasta. Projekt uchwały w tej sprawie trafił już do radnych.

 

Co można tam wybudować

 

Kiedyś działka była własnością Gromady Wsi Czyżyny. W 1950 roku przejęło ją państwo, a potem- w 1993 roku – gmina Kraków. Jak twierdzą urzędnicy, nieruchomości nie grozi zwrot na rzecz byłego właściciela, bo nie była ona nigdy przedmiotem wywłaszczenia. To ważne dla potencjalnego nabywcy, które będzie mógł spokojnie planować swoją inwestycję.



Obszar, na terenie którego znajduje się działka przeznaczona do sprzedaży, podlega zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stare Czyżyny” z 2013 roku. Na działce wskaźnik powierzchni terenu biologicznie czynnego musi wynosić minimum 40 proc. Wysokość zabudowy nie może być niższa niż 25 metrów i nie wyższa niż 32 metry.

 

Dachy budynków powinny być płaskie. Miejsca parkingowe należy lokalizować: na powierzchni terenu, w kondygnacjach podziemnych, w parterach budynku. Zakazana są parkingi i miejsca postojowe na dachach budynków.

 

Działka leży w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przez działki przebiega sieć elektroenergetyczna niskiego napięcia. W północno – zachodniej części zlokalizowany jest przyłącz wodociągowy oraz dwa szamba.

 

Mogą być kłopoty

 

Oprócz dobrych informacji dla potencjalnego nabywcy, są też mniej optymistyczne. Z uzasadnienia do projektu uchwały można się dowiedzieć, że teren ten został zwaloryzowany jako obszar cenny przyrodniczo.

 

„Z uwagi na obecność na przedmiotowym terenie drzew i krzewów występowanie chronionych gatunków zwierząt, roślin, grzybów oraz siedlisk jest wysoce prawdopodobne, a zatem mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne związane z koniecznością ochrony drzew” – czytamy w tym uzasadnieniu. W przypadku kolizji z istniejącą zielenią, inwestor będzie musiał zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska.

 

Do tego stawiający biurowce zostanie zobowiązany do wykonanie układu drogowego potrzebnego do obsługi zabudowanego obszaru. Dziś ta działka jest niezabudowana.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane