Prestiżowa nagroda dla nauczyciela historii z III LO na os. Wysokim

Andrzej Górniak, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w nowohuckim III Liceum Ogólnokształcącym, został 11. Laureatem Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego, przyznawanej corocznie nauczycielom, wyróżniającym się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji historii ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa.

Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego upamiętnia tego wybitnego profesora Uniwersytetu Pedagogicznego, który swoją pracą badawczą i dydaktyczną położył wielkie zasługi dla kształcenia pokoleń historyków i nauczycieli historii, a także dla formowania świadomości i kultury historycznej współczesnych Polaków.

 

– Nagroda, przyznana przez krakowski oddział PTH jest dla mnie olbrzymią nobilitacją, tym bardziej, że została przyznana przez Kapitułę, którą tworzą autorytety w dziedzinie historii i jej dydaktyki. To również zaszczyt, znalezienie się w gronie najlepszych nauczycieli historii, w mieście gdzie historia spogląda z każdego zakątka. To wreszcie docenienie działań jakie razem z całym zespołem nauczycieli historii podejmujemy w Trójce, także na polu historii lokalnej, jaką jest historia Nowej Huty – mówi  Andrzej Górniak.

 

– Postanowiliśmy przyznawać nagrodę komuś, kto tak naprawdę uczy młodzież myślenia perspektywicznego, szerokiego. W tym roku Kapituła wybrała pana profesora Andrzeja Górniaka. Gdy popatrzyłem się na życiorys i osiągnięcia pana profesora, to okazało się, że nie jest nauczycielem, który uczy wyłącznie z podręcznika, ale uczy także z pewnych doświadczeń, które wynosi z różnego typu stypendiów, konferencji, wyjazdów, szkoleń. Jest osobą, która cały czas rozwija nie tylko swoją wiedzę, ale także sposób myślenia i nauczania. A to bardzo ważne – mówił Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, podczas gali wręczenia nagrody.



Jak podkreśla sam Andrzej Górniak, podczas lekcji stara się, oprócz tradycyjnej pracy z podręcznikiem, stosować inne metody i sposoby pracy, np. analizę SWOT, pracę z „drzewkiem decyzyjnym”, debaty, a jako punkt wyjścia wykorzystuje zasoby audio oraz wideo, dotyczące relacji świadków lub materiały dokumentalne.

 

– Bardziej zależy mi na tym, aby uczniowie poznali przebieg procesu i dostrzegli uniwersalne związki przyczynowo – skutkowe, które pojawiają się w dziejach, niż opanowali masę faktów. Uzupełnieniem tego są warsztaty oraz zajęcia prowadzone przez instytucje naukowe i muzealne, z którymi współpracuję. Dopełnieniem stają się także organizowane działania poza murami Trójki – w postaci wyjazdów projektowych, seminariów, zajęć w muzeach czy murach innych instytucji edukacyjnych – wyjaśnia Andrzej Górniak.

 

Otrzymanie nagrody jest dla profesora olbrzymią nobilitacją. Jej wagę podkreśla fakt, iż jest przyznawana przez Kapitułę, którą tworzą autorytety w dziedzinie historii i jej dydaktyki. Jak dodaje – znalezienie się w gronie najlepszych nauczycieli historii w mieście, w którym historia spogląda z każdego zakątka jest zaszczytem. To wreszcie docenienie działań, które razem z całym zespołem nauczycieli historii podejmujemy w Trójce, także na polu historii lokalnej, jaką jest historia Nowej Huty.

 

Również uczniowie cenią sobie zajęcia prowadzone przez Andrzeja Górniaka oraz doceniają jego metody nauczania. – Lekcje z panem Górniakiem zapadły mi w pamięć i wywołują miłe wspomnienia. Prowadzone są zarówno w ciekawy, jak i zabawny sposób. Zdecydowanie można zaliczyć je do zajęć, na których siedzi się z przyjemnością. Naprawdę zasługuje na tę nagrodę – skomentował absolwent III LO, Dawid Siudy, obecnie student historii.

 

Warto zaznaczyć, że Andrzej Górniak jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, był seminarzystą w ramach International Training Centre on Human Rights and Peace Teaching w Genewie, International Visitor Leadership Program w Los Angeles i Nowym Yorku oraz

 

Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Yad Vashem w Jerozolimie, jak również Memorial de la Shoah w Paryżu.

 

Nauczyciel może także pochwalić się ogromną listą szkoleń, w których brał udział. Należą do nich m.in. Europe in the 20th Century – Learning and teaching about contemporary history w Uppsali, History beyond textbooks w Londynie oraz History and culture heritage: Understanding identity and the Modern World w Chesterfield.

 

Nie sposób wymienić także liczby instytucji oraz organizacji, z którymi współpracuje. Są to na przykład: Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, Ośrodek Praw Człowieka w Oświęcimiu i krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jest koordynatorem programu „Zachować pamięć”,prowadzonego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, oraz programu Muzeum Auschwitz – Birkenau „Przez wspólną przeszłość ku przyszłości”.

 

Fot: Agata Adamska. Na zdjęciu Andrzej Górniak z Dyrektor szkoły Martą Łój

 




Polecane Video

Komentarze

Absolwentka XVI LO 11.03.20, 11:32:16

Gratulacje Panie Profesorze. Zasługuje Pan jak nikt inny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *