Pompownia ma uchronić Lesisko przed podtopieniami

Gmina Miejska Kraków podpisała porozumienie z Wodami Polskimi w sprawie pompowni dla nowohuckiego Lesiska. Osiedle wielokrotnie było dotknięte powodzią. Teraz z pomocą przyjdą pompy mobilne. Ta ważna inwestycja ma zostać zbudowana do końca lutego 2022 roku przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Później utrzymaniem agregatów pompowych i ich eksploatacją będzie zajmowała się jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.

 

Współpraca będzie polegać na przekazaniu do użytkowania przez Wody Polskie sześciu agregatów pompowych. Jednostka miejska będzie odpowiadać za eksploatację urządzeń, ich konserwację, serwisowanie, zabezpieczenie przed kradzieżą, jak również monitorowanie sytuacji w pobliskim zbiorniku retencyjnym i w Wiśle. W sytuacji zagrożenia pracownicy KEGW uruchomią agregaty pompowe.



Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig i dyrektor państwowego gospodarstwa wodnego Wody Polskie Małgorzata Sikora, podpisali porozumienie dotyczące zasad współdziałania Wód Polskich i Gminy Miejskiej Kraków w budowie oraz utrzymaniu „Stanowiska pompowego dla pomp mobilnych dla odwodnienia Kompleksu Lesisko”.

 

– Nasze współdziałanie na rzecz mieszkańców jest bardzo ważne. Pomimo oczekiwań co do budowy stałej pompowni, której z przyczyn niezależnych nie udało się zrealizować – poziom zabezpieczenia przy pompowni mobilnej będzie porównywalny. Zakładamy, że wszystkie agregaty będą pracowały w jednym miejscu, na stanowisku w Lesisku – powiedział Adam Cebula z KEGW.

 

Wody Polskie zobowiązały się m.in. do zbudowania ogrodzonego stanowiska dla pomp, rozbiórki istniejącej śluzy wałowej i powiększenia zbiornika wodnego. Dodatkowo ubezpieczony zostanie wlot i wylot śluzy wałowej, a istniejąca infrastruktura ulegnie przebudowie. Prace zgodnie z podpisanym dziś porozumieniem zakończą się 28 lutego 2022 roku. Warto dodać, że w sytuacji zagrożenia – w czasie akcji powodziowej, mobilna pompownia wraz z infrastrukturą pozwoli na utrzymanie przejezdności w ciągu ul. Longinusa Podbipięty.

 

Fot: Klimat-Energia-Gospodarka Wodna




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *