Fałszywy policjant wyłudził od 32-letniej nowohucianki 95 tys. zł

Do jednego z oszustw metodą „na policjanta” doszło 5 sierpnia. Jego ofiarą padła 32-letnia mieszkanka jednego z nowohuckich osiedli. Na telefon kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta.

Stosując manipulację przekonał on kobietę, że pieniądze znajdujące się na jej rachunku bankowym są zagrożone i wkrótce może je stracić, a jedynym sposobem na uratowanie oszczędności jest ich przelanie na wskazane przez niego konto bankowe. Niczego nie podejrzewająca 32-latka dokonała transakcji, tracąc tym samym 95 tysięcy złotych.

 

Do podobnej sytuacji doszło dzień później. Ofiarą oszustwa tym razem został 84-letni mieszkaniec Krakowa. W tym przypadku oszust zadzwonił na telefon stacjonarny seniora. Podając się za policjanta, poinformował 84-latka, że może stracić pieniądze zgromadzone na swoim koncie bankowym, ponieważ są one zagrożone działaniami przestępców. Po dłuższej rozmowie telefonicznej starszy mężczyzna uwierzył osobie podszywającej się pod policjanta i wypłacił z konta 25 tysięcy złotych, pozostawiając je .. w koszu na śmieci. Fałszywy funkcjonariusz nie nawiązał już ponownego kontaktu z seniorem, choć zapewniał go, że tak się stanie, gdy jego konto znowu będzie bezpieczne.

 


Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!

 

· Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

· Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.

· Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.

· Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

· Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

· Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

Pamiętaj!

 

· Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

· Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane