Drony będą pilnowały, żeby nikt nie wypalał traw

Drony obsługiwane przez strażników miejskich kontrolują rejony łąk i rzek w Krakowie. Jak co roku przypominamy i apelujemy o niewypalanie traw. Proceder ten jest niebezpieczny dla ludzi, niszczy środowisko, zanieczyszcza powietrze. To nielegalne działanie, za które grozi grzywna nawet do 5 tys. złotych.

Wypalanie traw to jedna z głównych przyczyn wiosennych pożarów, które stanowią bardzo poważne zagrożenie dla ludzi i mienia.Kilka dni temu trawy płonęły w rejonie ul Wąwozowej. W płomieniach giną też zwierzęta objęte ochroną oraz zagrożone wyginięciem. Pożary spowodowane wypalaniem traw są szczególnie groźne dla ptaków, płazów, drobnych ssaków i różnych gatunków owadów. Niszczone są także siedliska i ostoje tych zwierząt, gniazda nory, mrowiska, legowiska i inne miejsca schronienia.



Mitem jest przekonanie, że wypalanie traw poprawia żyzność gleby. Wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody. Niszczone są nie tylko suche trawy, ale także ich systemy korzeniowe, kultury bakteryjne, wiele gatunków glebowej fauny bezkręgowej, która przyczynia się do poprawy struktury gleby.

 

Ten proceder to jedna z istotnych przyczyn zatruwania atmosfery. Pożary to dodatkowa emisja dwutlenku węgla, węglowodorów aromatycznych i dioksyn, które są szczególnie niebezpieczne dla człowieka.

 

Przypominamy, za wypalanie traw grozi grzywna nawet do 5 tys. zł.

 

Fot: Kraków 112 Krakowskiej Ratownictwo w Obiektywie




Polecane Video

Komentarze

old44 21.04.20, 17:44:04

Rolnika, właściciela różnych chaszczy i nieużytków nic nie przekona. Twierdzi bowiem, że gdyby te przestrogi były prawdziwe to by tu już dawno nic nie było, bo wypalali to jego przodkowie od pokoleń i jakoś przyroda sobie z tym radziła. Po roku wszystko wraca do normy, rosną trawy wracają zwierzęta, owady, płazy, mrówki . Boi się się tylko pożaru pobliskiego lasu i dlatego zapala tylko wtedy gdy wiatr jest z przeciwnej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *