Co w Nowej Hucie piszczy, czyli zapraszamy na spacery dźwiękowe

Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta w październiku i listopadzie zaprasza na kolejną odsłonę projektu „Syntezy” – wyjątkowe spacery dźwiękowe po nowohuckich przestrzeniach i zakątkach. Cykl spotkań zakończy koncert.

Udział w spacerach jest bezpłatny, jednak obowiązują na nie zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/y6oJhbRsfbxqpdNB7

 

Uczestnicy spacerów poznają bogactwo dźwięków, charakterystycznych dla obszaru Nowej Huty, ich kontekst historyczny, społeczny, kulturowy. Pomoże im to nagrywać i rejestrować, a następnie komponować własne utwory z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów. Główna idea projektu „Syntezy” opiera się bowiem na łączeniu i tworzeniu wspaniałego, złożonego dzieła z prostych, powszechnie dostępnych elementów. Celem jest zwrócenie uwagi na to, co z pozoru błahe, niepozorne, często przez to niezauważalne – a może nieść w sobie ogromny potencjał, być źródłem inspiracji, impulsem do twórczego działania. Organizatorzy projektu pragną rozbudzić wśród uczestników ciekawość, wierząc, że w każdym drzemie odkrywca i twórca.



Podczas kolejnego spaceru 10 października wybiorą się na łąki, by nasłuchiwać co w jesiennej trawie piszczy i szeleści. Rozbudzą wrażliwość na bogactwo tętniącego życiem mikroświata, który niepostrzeżenie funkcjonuje tuż obok. W tym dniu warto zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą, koc oraz dobry nastrój.

 

Wyprawa do lasu, to cel trzeciej wędrówki. Szeleszczący i pachnący jesienią, ma w sobie wiele tajemnic. Spacer pod baldachimem drzew zakończy wspólne ognisko – warto więc zabrać ze sobą produkty do przygotowania szaszłyków lub innych smakołyków.

 

Podczas kolejnego spotkania uczestnicy odkrywać będą brzmienie terenów przemysłowych, tak mocno kojarzonych z Nową Hutą. Wychwytując dźwięki zza murów Kombinatu, poznawać będą opowieści związane z tymi przestrzeniami.

 

Ostatni spacer zaplanowany został dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych. Będzie to krótka podróż w czasie i przestrzeni utkana z opowieści o dawnych polskich tradycjach i zwyczajach, a uczestnicy wybiorą się w okolice Domu Jana Matejki i rzeki Dłubni.

 

Na koniec cyklu spacerów dźwiękowych organizatorzy zaplanowali koncert oraz prezentację, będące podsumowaniem wspólnej pracy, które zaprezentowane zostaną szerszemu gronu. Do udziału w spacerach zaproszeni są wszyscy zaintrygowani wzajemnymi zależnościami dźwięków i przestrzeni, posiadający własne smartfony i słuchawki.

 

Konieczne jest także posiadanie biletów MPK na przejazdy.
Miejsce zbiórki: Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1)

 

Program spacerów:

 

SPOTKANIE WPROWADZAJĄCE 3 października 2020 godz. 10.00
DZIEŃ ŁĄKOWY 10 października 2020 godz. 10.00
DZIEŃ LEŚNY 17 października 2020 godz. 10.00
DZIEŃ INDUSTRIALNY 24 października 2020 godz. 10.00
DZIEŃ TRADYCYJNY 31 października 2020 godz. 10.00
DZIEŃ FINAŁOWY 7 listopada 2020 godz. 10.00

 

Prowadzenie:

 

Agata Miloch – pierwsze lata życia spędziła w Gdańsku, gdzie również zaczęła swą karierę naukową w dziedzinie fizyki biomedycznej z aspiracjami na architekta, czego skutkiem był dyplom magistra filologii rosyjskiej. W trakcie studiów doświadczyła, jak się żyje w Moskwie i w Krakowie. Stwierdziła, że całkiem nieźle, dlatego zaczęła tam żyć lub bywać częściej. Mieszkała również w Baku, w Azerbejdżanie, gdzie poznała smak dojrzałych granatów oraz życie codzienne uchodźców z Górnego Karabachu. Po powrocie z nad Morza Kaspijskiego pracowała twórczo w Centrum Sztuki Współczesnej ‚Łaźnia’ w Gdańsku, w ramach projektu LKW Gallery. Przez dłuższą chwilę przebywała także w pięknej Antiochii, gdzie wraz z tureckimi przyjaciółmi współorganizowała festiwal artystyczny „Bedesten”. Zainspirowana swymi podróżami oraz z miłości do sztuki i przyrody, zaczęła prowadzić warsztaty przyrodnicze oraz wyprawy, które uwrażliwiają jej uczestników na otaczające ich piękno. Twórcza dusza, która nie lubi ograniczeń. Uwielbia muzykę oraz wszelkie eksperymenty z dźwiękiem i głosem. Lubi śpiewać, tańczyć, hałasować, działać zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi. Niejednokrotnie zdarzało się jej to robić na ulicy. Fascynują ją ludzie, których spotyka i ich opowieści. Interesuje ją też to, co przeszłe w kontekście współczesnym, dlatego działała na polu historii mówionej oraz kultury tradycyjnej. Obecnie uczy w Waldorfskiej Szkole Podstawowej im. Korczaka w Krakowie, gra na ukulele i zgłębia tajniki języka norweskiego.

 

Michał Wiśniowski – główny twórca całego zamieszania, czyli pomysłodawca projektu „Syntezy”. Jego droga do Klubu 303 była długa i zawiła, pomimo iż swoje dzieciństwo spędził na podwórku obok. Miłość do muzyki, rozwijała się w nim od owych wczesnych lat spędzonych na osiedlu i trwa nieustannie do dzisiaj. Uwielbia zgłębiać różnorodne brzmienia, najbardziej fascynują go jednak te z obszaru szeroko pojętej elektroniki i muzyki ambientalnej. Jest również miłośnikiem filmów niemych, zwłaszcza tych nieodkrytych i zapomnianych. Interesuje się kinem klasy B czy też kinem zupełnie bez klasy. Dlatego też poświęcił im swoją pracę magisterską na kierunku Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie działa jako instruktor w Klubie 303, uczy się montażu filmowego oraz poznaje literaturę japońską.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

 

Wszystkie wydarzenia w Klubie 303 Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. W celu ograniczenia ryzyka zachorowania wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Osobom, które ze względów medycznych nie mogą nosić maseczek, zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w zajęciach. Przed wejściem do Klubu konieczna jest również dezynfekcja rąk.

 




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *