50 lat zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W sobotę urodzinowe zwiedzanie

W sobotę, 15 sierpnia mieszkańcy i turyści będą mogli odwiedzić zajezdnię autobusową w Bieńczycach, przy ul. Makuszyńskiego 34. Zajezdnia, która w tym roku świętuje 50 lat istnienia, zostanie otwarta dla wszystkich od godz. 11.00 do 16.00 w nietypowej formie zwiedzania.

Aby poznać historię zajezdni, na ulice Krakowa w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej oprócz zabytkowych tramwajów, 15 sierpnia wyjadą także zabytkowe autobusy. Zobaczyć je będzie można na linii numer 145, która nie jest przypadkowa i ma związek z obchodami 145-lecia komunikacji miejskiej w Krakowie, które przypadają w tym roku.Zabytkowe autobusy w trakcie obsługi linii 145 będą wjeżdżać z pasażerami na teren zajezdni Bieńczyce, co ważne bez możliwości wysiadania w trakcie zwiedzania. Trasa została tak zaplanowana, aby można było zobaczyć jak najwięcej. Autobus przejeżdżać będzie m.in. obok dyspozytorni, gdzie pracę zaczynają i kończą kierowcy, następnie przez stację paliw, myjnię, halę postojową autobusów hybrydowych i plac postojowy. Do każdego z autobusów wsiądzie przewodnik, który opowiadać będzie o mijanych miejscach na terenie zajezdni. Na linii 145 kursować będą zabytkowe autobusy takie jak Jelcz M11, Scania CLL, Ikarus 260 oraz Jelcz MEX. Szczególnie ten typ ma związek z początkami budowy zajezdni. Założenia projektowe zakładały obsługę 150 autobusów, a głównie właśnie typu Jelcz 272 MEX.

 

Przypomnijmy. Budowę rozpoczęto 4 stycznia 1966 roku, prace prowadzone były przez Krakowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. W sobotę, 13 czerwca 1970 roku zajezdnia Bieńczyce rozpoczyna swoją działalność. Ze względu na stale zwiększającą się liczbę autobusów zajezdnia na przestrzeni tych 50 lat przechodziła wiele modernizacji oraz eksploatowała różnego typu autobusy, a najbardziej kojarzymy ją z pojazdami z napędem hybrydowym. Stan inwentarzowy z początku lat siedemdziesiątych to 134 autobusy w tym 98 Jelczy. Obecnie w zajezdni Bieńczyce stacjonuje 186 autobusów. Każdego dnia wyjeżdża stąd 132 pojazdów obsługując 67 linii (w tym 36 miejskich, 31 aglomeracyjnych i 7 nocnych).

 

Pierwszy kurs linii 145 rozpocznie się o godz. 10.55 z przystanku Kombinat, gdzie przygotowano również wystawę dodatkowych trzech zabytkowych autobusów, w tym najstarszego z kolekcji MPK SA Duranta. Po krótkiej konferencji prasowej rozpocznie się przejazd.

 

Szczegółowa trasa i rozkład jazdy są dostępne na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *