Uroczyste otwarcie Filii Biblioteki nr 48 na os. Bohaterów Września

Biblioteka Kraków, stanowiąca sieć miejskich bibliotek, w miniony czwartek otworzyła dla czytelników Filię nr 48 na osiedlu Boh. Września 26, po trwającym nieco ponad rok kapitalnym remoncie tej placówki. Jego efekt – nowoczesne wnętrza, bogate wyposażenie i zbiory - pozytywnie wszystkich zaskakuje. W uroczystym otwarciu biblioteki uczestniczył prezydent Majchrowski.

Historia odnowienia Filii nr 48, jej kapitalnego remontu i nowoczesnego wyposażenia, zaczyna się od pomysłu pracowników Biblioteki Kraków i złożonego przez nich w 2019projektu do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu „Infrastruktura Kultury” . Zgłoszony projekt pn. „Biblioteka zmian – zakup wyposażenia do Filii nr 48 Biblioteki Kraków na potrzeby prowadzenia działalności kulturalnej” uzyskał akceptację oraz dofinansowanie Ministerstwa w kwocie 210 000 zł, wkład własny Biblioteki wyniósł 68 109 zł.
W ramach tego przedsięwzięcia zakupiono m.in. sprzęt komputerowy dla czytelników, zestaw projekcyjny, aparat cyfrowy, czytniki e-booków, tablety, zestaw kamer cyfrowych, a także kiosk informacyjny i stół multimedialny. Atrakcyjnym elementem realizowanego zadania jest powstanie Centrum Cyfryzacji Wspomnień, które umożliwia użytkownikom Biblioteki Kraków bezpłatne kopiowanie w Filii nr 48 archiwalnych nagrań z kaset VHS, magnetofonowych, płyt winylowych oraz zeskanowanie zdjęć do postaci cyfrowej. W tym celu zakupiono odpowiedni sprzęt, oprogramowanie i akcesoria. Zakupiono również gry planszowe i czasopisma oraz materiały do warsztatów i zajęć edukacyjnych. Placówkę doposażono, dzięki dodatkowym środkom, w meble i inne elementy wyposażenia.

 

Z kolei roboty budowlane w ramach kapitalnego remontu Filii nr 48, jednej z największych w Nowej Hucie, były realizowane w dwóch etapach, w latach 2020 i 2021. Sfinansowano je w całości ze środków przyznanych Bibliotece z budżetu miasta Krakowa w wysokości blisko 800 000 zł. Biblioteka Kraków gorąco zachęca do odwiedzania tej Filii. Oferuje nie tylko bogaty księgozbiór – ponad 43 tys. woluminów, ale też audiobooki – 1000 szt. i gry planszowe – 264 szt. W Filii działają dwa Dyskusyjne Kluby Książki oraz Centrum Wiedzy Nowej Hucie, które gromadzi materiały, w tym unikalne, dotyczące dzielnicy – jej historii, gospodarki i kultury.

 

 

fot. archiwum Biblioteki Kraków
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *