Zbudował „wywracane” ławki na każdą aurę, dba o nie od lat 80.

Od wielu lat w rejonie ul. Śliwkowej w Czyżynach stoją mądrze zrobione ławki, których budowa zabezpiecza siedzisko przed zamoczeniem czy zabrudzeniem. Adam Twardosz, konstruktor tych ławeczek, mieszka w pobliskim bloku.

Uliczny mebel ma ruchome elementy – deski do siadania na nich. Można je podnieść, gdy nikt nie korzysta. W tym położeniu krople deszczu czy ptasie odchody nie gromadzą się na powierzchni siedziska. Adam Twardosz o tych ławeczkach mówi: „wywracane”. Dziwi się trochę, że taki pomysł nie zdobył większej popularności.

 

W rejonie Śliwkowej ławki służą dobrze i przydają się całej lokalnej społeczności. Twardosz, obecnie 87-letni mężczyzna, dzieciństwo spędził w Nowej Wsi koło Dobczyc. Ławka z ruchomym siedziskiem była w gospodarstwie rolnym jego ojca, który wpadł na tak „wywrotowy” pomysł.

 

Konstrukcja wiejskiej ławeczki zabezpieczała ją przede wszystkim przed zanieczyszczeniem przez kury i indyki. W latach 80. syn przerobił dwie typowe ławki parkowe tak, by przypominały te z okolic rodzinnego domu.

 



Od tego czasu mieszkańcy Śliwkowej oraz przechodnie z różnych stron miasta mogą prawie zawsze usiąść na suchej i czystej powierzchni. Idea jest dobra i prosta, ale przez dziesięciolecia ławka tego typu nie zdobyła popularności. Ani na peerelowskich osiedlach, ani na dziedzińcach apartamentowców nie spotkamy takiego rozwiązania.

 

Adam Twardosz mówi, że nie starał się spopularyzować pomysłu. Jego zawodowe życie związane było z transportem samochodowym, a nie z projektowaniem elementów małej architektury. Do tej pory nowohucki senior dobrze czuje się w garażu, w którym chętnie spędza czas. Ma tam m.in. narzędzia i materiały do konserwowania ławek, więc ich mocna i pomysłowa konstrukcja może służyć społeczności jeszcze przez długi czas.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane