Pierwszy krok do budowy nowego stadionu Hutnika

Jedną z najważniejszych inwestycji w Nowej Hucie w 2019 r. będzie przygotowany projekt wykonawczy dla nowego stadionu Hutnika za 1,6 mln zł.

Z kolei 200 tys. zł zostanie przeznaczone na zadaszenie boiska treningowego Hutnika.

 

– Bardzo się cieszymy iż nasze oczekiwania zostały uwzględnione w tegorocznym budżecie. Stopień modernizacji oraz jej zakres zostanie określony przez architekta przy tworzeniu projektu w czym mam nadzieję będziemy jako klub brali czynny udział. Będziemy partnerem przy projektowaniu stadionu, bo mamy swoją własną wizję – mówi Artur Trębacz, prezes Hutnika.

 

Fajny, przytulny stadion, na około 8 tysięcy miejsc

 

Szef klubu dodaje, że ma nadzieję, iż w 2020 r. ruszy budowa nowego stadionu. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach kwota przeznaczona na nowy stadion wzrośnie nawet do prawie 50 mln zł. Takie poprawki złożono do wieloletniej perspektywy finansowej.

 

– Chcemy, by stadion powstał w tym samym, historycznym miejscu co obecny. Chcielibyśmy budować etapami, tak, by rozgrywać mecze podczas trwania prac. To możliwe. Mamy w Polsce przykłady w postaci chociażby Górnika Zabrze czy Legii. Mówimy o stadionie za znacznie niższe kwoty, niż Cracovii czy Wisły. 20-30 milionów złotych… Czterdzieści milionów to już absolutne maksimum, żeby zrobić naprawdę fajny, przytulny stadion, na około 8 tysięcy miejsc – dodaje Artur Trębacz.

 

Prezes Hutnika przypomina, że niedługo klub będzie związany procesem licencyjnym. Pierwsza wizyta przedstawicieli PZPN na stadionie nie wypadła zbyt dobrze. Obiekt w obecnej formie nie otrzyma licencji na grę II lidze o wyższych ligach nie wspominając.

 

Stadion ośrodkiem kulturalno-rozrywkowym?

 

Nowa Huta obchodzi w tym roku 70-lecie. – Aż się prosi aby powstał w Nowej Hucie ośrodek kulturalno-rozrywkowy z prawdziwego zdarzenia który będzie służył mieszkańcom Nowej Huty, ale również pozostałym mieszkańcom Krakowa. Chcąc wyrównać rozwój infrastrukturalny z pozostałymi częściami Krakowa taka inwestycja jest niezbędna – zauważa prezes Trębacz.

 

Szef klubu dodaje, że po dużych, potrzebnych Krakowowi inwestycjach w Krakowie takich jak oba stadiony, Tauron Arena czy Centrum Kongresowe i wielu innych czas wesprzeć w tym obszarze Nową Hutę bo jak na razie powstała tu tylko spalarnia odpadów. – Chcąc odpiąć od Nowej Huty łatkę sypialni Krakowa takie inwestycje są niezbędne i cieszę się że radni to dostrzegli – podsumowuje szef Hutnika.

 

Krytyka pomysłu budowy stadionu Hutnika

 

Za modernizacją stadionu lobbowali radni z klubu prezydenckiego. Ale byli też wśród nich krytycy. Grzegorz Stawowy z Koalicji Obywatelskiej nie ukrywa w rozmowie z dziennikarze „Gazety Wyborczej”, że ma wątpliwości, czy trzeci stadion jest potrzebny w Krakowie. Jako przykład zbyt kosztownej inwestycji podaje stadion Wisły Kraków, który miał kosztować kilkadziesiąt milionów złotych, a skończyło się na 600 mln zł.

 

Krytykiem budowy nowego stadionu jest również przewodniczący Komisji Budżetowej, radny  Andrzej Hawranek. Dwa dni temu umieścił on na swoim profilu Facebookowym wpis, – „Budżet na 2019 przegłosowany Nowego, trzeciego stadionu nie będzie, poprawki w tej sprawie wycofane”- który został opatrzony grafikami „uśmiechniętych buziek.”

 

Wpis ten spotkał się z ostrą krytyką ze strony zwolenników budowy stadiony. Jak twierdzi jego autor,  w komentarzach na Facebooku pojawiły się nawet groźby skierowane do niego. Andrzej Hawranek usunął jednak ten wpis razem z komentarzami. Zamiast niego dodał kolejny, w którym czytamy: „Informuję wszystkich „rzekomych kibiców” Hutnika a tak naprawdę zwykłych bandytów, że od tego momentu wszelkie teksty w stylu „uważaj masz rodzinę” lub „może ci auto spłonąć”, będą nie tylko usuwane a użytkownicy blokowani, ale także dokumentowane w celu zawiadomienia policji !!!”.

 

Polecane Video

Komentarze

Piotr Jasiński 12.01.19, 17:35:51

Zachowanie pana radnego poniżej krytyki. Pozbawione logiki wypowiedzi zostały ostro skrytykowane przez wyborców. Teraz Hawranek kreuje się na ofiarę.
Przykro mi stwierdzić, że ludzie o takim poziomie buty piastują mandat radnego.
Wstyd!

Kibic 13.01.19, 11:39:04

Hawranek kłamczuszek. Bandytyzmem jest jego postawa wobec mieszkańców Nowej Huty oraz kibiców Hutnika Kraków. Niestety sam nie mieszkam w Krakowie, ale obiecuję że namówię wszystkich których znam żeby nie głosowali na tą osobę.

Sławek 13.01.19, 12:55:21

Nie bylo żadnych gróźb...o czym ten czlowiek mówi? Była ostra krytyka sposobu w jaki pan radny potraktował Nowohucian. Triumfalny ton poparty uśmieszkami w kierunku sporego grona wyborców nie mial prawa mieć miejsca.
Druga sprawa, że Nowa Huta od dawna zasługuje na coś wiecej niż tylko spalarnia, kopciuch mittala i zarośnięte łączki za NCK. Spore inwestycje w oba stadiony oraz nową hale za 100 mln. w Krakowie panu radnemu nie przeszkadzały a Nowej Hucie pożałowal. Nowa Huta ma 300 tys. mieszkańców, mamy rozumieć, że nic nam się już nie należy ? Cóż...niektórzy zapominają, że praca w RM to nie prywatny folwark. Wyborcy ocenili "występ" radnego, obiecali reakcję przy urnie i stąd jego lamenty.

Co to za radny Hawranek 13.01.19, 15:59:59

Dla mnie to jest niepojęte ! Jak taki człowiek jak Pan Hawranek piastuję urząd radnego. Człowiek z taką dozą egozimu, buty i zwykłego chamstwa, który w sposób egoistyczny i wg niego humorystyczny cieszy się z blokowania modernizacji stadionu Hutnika.
W Akademii piłkarskiej Hutnika trenuje w tym momencie ponad 500 dzieciaków a Nowa Huta to ponad 300 tys. mieszkanców, któzy nie mają ośrodka sportowo - kulturalnego z prawdziwego zdarzenia i to nie jet powód do nabijania się z Nowohucian.

Panie radny internet nie zapomina takich wrednych zachowań...

Tutejszy 13.01.19, 21:38:20

Typowa galicyjska mentalność tego pana. Sądząc z nazwiska, potomek czeskich urzędników służących zaborcom z Wiednia.

nowoHucianin 17.01.19, 15:30:34

Panowie radni mieli swoje pięć minut gdy budowano stadion przy Reymonta. Wtedy mogliście walczyć, oglądać złotówkę z każdej strony, ale nie, zachciało wam się Wielkiej Wisły kosztem wszystkich krakowian no i wyszło co wyszło. Bubel za ponad pół miliarda, w dodatku stadion już jest przestarzały, nie funkcjonalny, za duży i Wisły nie stać na jego najem. Jakoś ze stadionem Cracovii takich problemów nie było, a biorąc pod uwagę że Hutnik potrzebuje stadion na miarę swoich możliwości, nikt w Nowej Hucie nie buja w obłokach, stadion ma być mały, kameralny, przede wszystkim funkcjonalny i na miarę Hutnika i Nowej Huty. Jeśli macie panowie wyrzuty sumienia z powodu bubla przy Reymonta, to sięgnijcie do własnych kieszeni żeby zapłacić za te błędy, bo wasza troska o budżet miasta to w tym momencie olbrzymia dawka hipokryzji i złej woli wobec mieszkańców Nowej Huty, a przede wszystkim środowiska nowohucian którzy własnymi siłami odbudowują zasłużony klub. Nie pomagacie to przynajmniej nie przeszkadzajcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *