Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon czeka na pozwolenie na budowę

W drugiej połowie tego roku powinna się rozpocząć budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Nowa placówka ze stałą wystawą o człowieku i 6 laboratoriami do prowadzenia eksperymentów oraz ogólnie dostępnym ogrodem ma być otwarta w roku 2022.

 

Inwestycja jest na etapie pozyskiwana pozwolenia na budowę. Od niego uzależniona jest realizacja kolejnych etapów, a więc ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę oraz rozpoczęcia samej budowy. Zakładamy, że realizacja obiektu rozpocznie się w drugiej połowie tego roku. Jeśli tak się stanie, rok 2022 jest realny jako termin otwarcia Cogiteonu w nowej lokalizacji – informuje Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Małopolskiego Centrum Nauki.

 

Koszty inwestycji szacowane są na ponad 150 mln zł. Część tej kwoty to unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa małopolskiego, resztę dołoży budżet województwa.

 

Wystawy, laboratoria, zieleń – przestrzeń, jakiej jeszcze nie było

 

Budynek Cogiteonu powstanie przy al. Bora Komorowskiego, będzie składał się z 4 brył połączonych wspólną elewacją i podziemiem. Sercem obiektu stanie się wystawa stała, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok powstanie 6 laboratoriów dla pasjonatów chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także miłośników pieczenia i gotowania.

 

W najwyższej bryle – od alei Bora-Komorowskiego – znajdzie się reprezentacyjne wejście do Małopolskiego Centrum Nauki, a także strefa konferencyjna. Środkowa bryła przewidziana jest na funkcje administracyjne. Powstanie także strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny.

 

Wokół budynku będzie otwarty, ogólnodostępny ogród z eksponatami plenerowymi. Na terenie Cogiteonu zostanie posadzonych 296 drzew oraz 465 krzewów, nasadzenia uzupełnią łąki kwietne. Zieleń znajdzie się również na dachu, po którym będzie można spacerować. – Wspólnie z architektami staramy się stworzyć atrakcyjną, zieloną i inspirującą przestrzeń, jakiej w Krakowie jeszcze nie było – podkreśla Piotr Koziarz.



W wirtualnej rzeczywistości Cogiteon już jest.

 

Obiekt zaprojektowany został przy wykorzystaniu technologii BIM (Building Information Modeling – modelowania informacji o budynku). Programy komputerowe odzwierciedlają te same siły i przeciążenia, na które narażona będzie budowla w realnym świecie. BIM pozwala wygenerować  nieskończoną ilość przekrojów 3D i planów. Wirtualny obiekt „zbudowany” jest z konkretnych materiałów dostępnych na rynku, więc już na etapie koncepcji można przetestować wybrane rozwiązania, a także wyeliminować ewentualne kolizje. Za projekt odpowiada biuro Heinle, Wischer und Partner.

 


Technologia BIM zostanie wykorzystywana również w przyszłości do zarządzania gotowym centrum. Każdy detal budynku będzie miał odzwierciedlenie w systemie komputerowym, a niektóre elementy jego działania będą mogli zobaczyć zwiedzający.

 

 

Wizualizacje
Heinle, Wisher und Partner Architekci sp. z o.o.
Cogiteon

Zdj.Cogiteon

 

Igranie z ogniem na pasie startowym w Czyżynach

Jerzy Kozłowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich żonglerów. Specjalizuje się w solowych pokazach fireshow z wykorzystaniem różnego rodzaju kijów oraz unikatowych rekwizytów żonglerskich. Wystąpił także w popularnym programie „mam Talent” gdzie dotarł do półfinałów II edycji.  

0 komentarzy



Polecane Video

Komentarze

Antek 19.03.20, 10:44:38

I zezwolenia może nie dostać. Bo nie ma zgody na przebieg drogi dojazdowej od Stella-Sawickiego która zniszczyłaby ogromny obszar zielony i wprowadziłaby ruch pojazdów spalinowych w środek zabytkowego pasa startowego Rakowice-Czyżyny. Poza tym, teraz kasa idzie na walkę z COVID19 więc małe są szanse na realizacje tej inwestycji w 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *