Kreatywne stoliki z recyklingu. Udekoruj salon i pomagaj

Unikalne i ekologiczne, a przy tym praktyczne. Stoliki wykonane z samochodowych opon to nie tylko oryginalny mebel w domu. Serwis samochodowy Irmar z Nowej Huty, który produkuje te stylowe stoliki nie tylko dba o środowisko, ale i włącza się w pomoc potrzebującym. Jeden z pierwszych egzemplarzy trafi bowiem na licytację dla dwuletniego Natana.

Trzy niepotrzebne kierowcom opony i elegancki, laminowany blat. Proste, a jednocześnie niebanalne połączenie pozwoliło stworzyć stylowy stolik kawowy nie tylko dla pasjonatów motoryzacji.

 

Zamysł naszego projektu był prosty. Chcieliśmy ponownie wykorzystać wymienione, zużyte opony, które do tej pory, jak każdy serwis – utylizowaliśmy – mówi Daniel Urbaniec, prezes serwisu samochodowego Irmar. – 600 niepotrzebnych, zużytych opon rocznie to jakieś 3,5 –7 ton gumy!

 

Zamiast ją utylizowaćć, dajemy jej nowe życie i wykonujemy profesjonalnie zabezpieczone stoliki –dodaje szef Irmaru. W dobie ograniczania zużycia surowców i stałej redukcji ilości śmieci pomysł krakowskiego serwisu samochodowego idealnie wpisuje się w ideę recyklingu. Według obliczeń Politechniki Poznańskiej w krajach Unii Europejskiej co roku na składowiska trafia ponad 2,5 mln ton zużytych opon, zaś tylko w Polsce przybywa ok. 150 tys. ton rocznie. Niestety przetwarzanie zużytych opon jest mało opłacalne i długotrwałe.

 

– Wtórne wykorzystanie tych opon w postaci kreatywnych mebli pozwala na zredukowanie ilości śmieci składowanych na składowiskach. Ograniczamy też zapotrzebowanie na nowe meble, co także jest pozytywne dla środowiska – podkreśla Daniel Urbaniec, szef Irmaru.

Rocznie z opon wymienianych w serwisie można stworzyć ok. 200 takich stolików kawowych, w różnych rozmiarach w zależności od wielkości opon.
– Jako serwis samochodowy nie tylko naprawiamy czy myjemy auta, ale i aktywnie włączamy się w akcje charytatywne dla potrzebujących. Właśnie dlatego jeden z pierwszych wyprodukowanych u nas egzemplarzy stolika z opon trafił na charytatywną licytację dla chorego, dwuletniego Natana, który mierzy się z wrodzoną wadą polegającą na deformacji stopy – zaznacza szef Irmaru. – To synek naszego pracownika, dlatego chcemy, by pierwszy taki unikalny przedmiot pomógł bliskim nam ludziom, w trudnej życiowej sytuacji – dodaje.

 

Firma nie wyklucza przekazania oryginalnego mebla na inne charytatywne licytacje. Im więcej stolików, tym mniej opon na składowiskach i więcej szczęśliwych osób, którym uda się dzięki temu pomóc.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *