IPN szuka świadków obrony Krzyża Nowohuckiego w kwietniu 1960 roku [ZDJĘCIA]

Przy współpracy Oddziału IPN w Krakowie powstaje film dokumentalny o wydarzeniach, które przeszły do historii jako obrona Krzyża Nowohuckiego. Poszukiwani są bohaterowie i świadkowie tamtych dni oraz ich rodziny.

Krakowski filmowiec Bogumił Godfrejów (nominowany do Oscara za film krótkometrażowy „Męska sprawa”, 2001) szuka osób, które były bohaterami, świadkami lub w ich rodzinach zachowano pamięć o walce o krzyż oraz pacyfikacji Nowej Huty. Chodzi o obie strony konfliktu, zarówno demonstrantów jak i ludzi związanych z ówczesnymi władzami oraz siłami milicyjnymi.Szczególnie poszukiwane są osoby pamiętające lub posiadające informacje o następujących bohaterach tamtych wydarzeń: ks. Mieczysław Satora, Władysław Ryś, Jan Kotyza, Józef Sawa, Tadeusz Górski, Leon Król, Lucjan Motyka, Zbigniew Skolicki, bp. Karol Wojtyła, Józef Krawczyk, Zenon Kliszko, Eugeniusz Muszyński, Wiesław Ciupiński, Ludwik Bujnowicz, Stanisław Zgraja, Izydor Szczupacki, Helena Majewska, Jan Lis, Tadeusz Miska, Andrzej Wójcik, Stanisław Wałach.

 

Film powstaje we współpracy z Oddziałem IPN w Krakowie. Jego konsultantem naukowym i współtwórcą scenariusza jest dr Wojciech Paduchowski z Biura Badań Historycznych. Dokumentowi towarzyszyć będzie monografia autorstwa dr. Paduchowskiego pt. „»Karły« pod Krzyżem. Nowohucki protest w kwietniu 1960 r.” oraz wystawy „Krzyż. Symbol wiary i wolności”, przygotowywana przez krakowski IPN i Dom Kultury im. Cypriana K. Norwida w Krakowie.

Źródło: IPN Kraków
Polecane Video

Komentarze

Krystyna B. 15.04.20, 16:23:55

Mój ojciec / nie żyje / brał udział w zamieszkach. Pamiętam jako dziesięcioletnia dziewczynka odwiedzałam go w więzieniu po tych zajściach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *