Fałszywi policjanci próbowali wyłudzić od seniorki 40 tys. zł

Policjanci z komisariatu policji na osiedlu Złotej Jesieni patrolując ulice spłoszyli oszustów, którzy próbowali od starszej kobiety wyłudzić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło w ubiegły wtorek (10 czerwca br.). Do 74-letniej mieszkanki Nowej Huty zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę informując, że jej konto bankowe jest zagrożone atakiem hakerskim. Oszustka poinstruowała 74-latkę, co ma zrobić aby uchronić swoje oszczędności życia.

 

W tym celu poszkodowana cały czas będąc na łączu z dzwoniącą oszustką – zamówiła taksówkę i pojechała do jednej z placówek bankowych skąd  wypłaciła 40 tysięcy złotych. Postępując zgodnie z  wytycznymi wypłaciła gotówkę i wyszła na parking, gdzie według wcześniejszych ustaleń miało dojść do przekazania pieniędzy „policjantom”. Będąc na zewnątrz faktycznie zauważyła jadący radiowóz, o czym powiedziała  rozmówcy, że właśnie widzi nadjeżdżających policjantów.Wtedy połączenie zostało zerwane –zapewne oszuści przestraszyli się, że mogą być obserwowani . Zdezorientowana 74-latka zadzwoniła do syna i opowiedziała,  co się jej przydarzyło. Mężczyzna od razu zorientował się, że mama mogła paść ofiara oszustwa – przyjechał na miejsce i o sprawie powiadomił policję. Kobieta ponownie wpłaciła na konto wypłaconą wcześniej gotówkę, wiedząc już jak działają oszuści.

 

Policjanci poszukują sprawców i apelują:
Policjanci poszukują sprawców i apelują  o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, którym nigdy nie należy przekazywać pieniędzy. Przypominają również, że działania Policji nie są  organizowane w wyżej podany sposób i funkcjonariusze nie zabezpieczają w ten sposób środków pieniężnych obywateli.

 

Jak należy postąpić:
W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi,  należy pilnie poinformować o takiej sytuacji Policję, samodzielnie wybierając numer alarmowy 997 i jeśli jest to tylko możliwe z innego aparatu telefonicznego.

 

W przypadku prośby o pilną pożyczkę od osoby podającej się za krewnego należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który o nią prosi, a w przypadku braku takiej możliwości potwierdzić informację u innych członków rodziny.

 

Nie działać w pośpiechu, odłożyć termin udzielenia pożyczki i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

 

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania.

 

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997, 112.

 

Ważne jest, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych, więc  apelujemy o przekazanie powyższej informacji osobom starszym znajdującym w naszych rodzinach lub w sąsiedztwie.  Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda mechanizm tego przestępstwa, tym mniej z nich znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *