Z powodu koronawirusa „bezdomny przewodnik” z Nowej Huty w swoje urodziny został sam

Pan Tadeusz, słynny "bezdomny przewodnik", który w listopadzie ubiegłego roku otworzył serca setek ludzi, obchodzi dzisiaj 69 urodziny. Zagrożenie koronawirusem sprawiło, że musi je spędzić sam w swoim mieszkaniu na os. Kościuszkowskim.

– Nie jest lekko, kiedy samemu żyje się małym mieszkaniu. Ciągłe oglądanie telewizji odbija się na psychice. Ile można słuchać, że jest coraz więcej zarażonych wirusem i ofiar śmiertelnych. Ja jestem w wieku najbardziej narażonym na zakażenie. Mimo to nie załamuję się. Trzeba jakoś żyć. Zrobiłem zapasy i staram się myśleć pozytywnie – mówi pan Tadeusz.

 

Mężczyzna 31 marca obchodzi 69 urodziny.  – Trochę smutno, że nikt nie może do mnie przyjść, ale na szczęście mam przyjaciółkę, z którą rozmawiam codziennie przez telefon. Tortu nie ma, ale w takich czasach trzeba się cieszyć, że ma się ciepły kąt i co do garnka włożyć – przyznaje pan Tadeusz.

 

Bezdomny przewodnik planował oprowadzanie kolejnych wycieczek na wiosnę. Pandemia pokrzyżowała jego plany.  – Mam nadzieję, że ta zaraza szybko się skończy i będzie można wyjść do ludzi – dodaje 69-latek. 

Mężczyzna bez stałego dachu nad głową był od dwóch lat. Jak mówi, wcześniej opiekował się mamą, która po śmierci przepisała mieszkanie na os. Spółdzielczym siostrzeńcowi pana Tadeusza. – Ten jednak po śmierci mamy powiedział, że muszę opuścić mieszkanie. W ten sposób znalazłem się na bruku – mówi łamiącym się głosem pan Tadeusz.

 

Z pomocą przyszła mu fundacja Los Polacos, która pomaga osobom w trudnych sytuacjach. Zaproponowaliśmy panu Tadeuszowi, żeby spróbował oprowadzać ludzi po Nowej Hucie, o której wie bardzo dużo ciekawostek. Okazało się, że mimo iż nie jest zawodowym przewodnikiem, ludzie są bardzo ciekawi tego, co ma do powiedzenia – mówi Marek Piątkowski.

 

17 listopada ubiegłego roku na spacer z panem Tadeuszem przyszło ok. 300 osób, które przez kupno biletów wsparły finansowo przewodnika. Podczas akcji udało się zebrać ponad 9 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom udało się wynająć mężczyźnie małe mieszkania na rok.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane