Osiedle komunalne przy ul. Wańkowicza gotowe do zamieszkania

Zarząd Inwestycji Miejskich zakończył realizację osiedla przy ul. Wańkowicza w Nowej Hucie. 165 nowych lokali trafiło do gminnej bazy mieszkań komunalnych. Niedługo zamieszkają tam pierwsi lokatorzy.

– Cieszymy się, że to nam w udziale przypadła realizacja programu budownictwa komunalnego. Dziś formalnie kończymy budowę osiedla przy ul. Wańkowicza. Dzięki temu Gmina Kraków wzbogaci się o kolejnych 165 mieszkań – mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

 

W poniedziałek, 12 października podpisane zostały protokoły odbioru tej drugiej co do wielkości mieszkaniowej inwestycji Krakowa w ostatnich latach. Cała zrealizowana przez ZIM infrastruktura została przekazana do Zarządu Budynków Komunalnych, a także innych miejskich jednostek, które będą się opiekowały osiedlem.

 

W siedmiu budynkach do dyspozycji jest 165 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 6 900 m2. w tym: 14 mieszkań jednopokojowych z aneksem kuchennym, 82 mieszkań jednopokojowych z oddzielną kuchnią, 49 mieszkań dwupokojowych oraz 20 mieszkań trzypokojowych. Zagospodarowany został również teren wokół wykonanych budynków, powstała nowa droga publiczna. W ramach osiedla jest też 97 miejsc postojowych, w tym dziewięć dla osób niepełnosprawnych.

 

– Lokale są gotowe do zasiedlenia, bowiem standard wykończenia lokali należących do miasta różni się od tzw. standardu deweloperskiego – zaznacza Łukasz Szewczyk.

 
W przypadku nowych mieszkań komunalnych, w standardzie jest malowanie ścian, ułożenie paneli podłogowych, płytek naściennych w kuchni i łazienkach, a także montaż w łazienkach. W kuchniach do montażu przygotowany jest zlew i kuchenka elektryczna z piekarnikiem. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a także specjalne uchwyty w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

 

Ważnym elementem ogólnodostępnej infrastruktury jest plac zabaw dla dzieci o powierzchni ok. 180 m2. Jest tam m.in. zjeżdżalnia z drabinką, dwa zestawy huśtawek, a także piaskownica i ławki.

 

Osiedle nie jest grodzone. – Cała osiedlowa infrastruktura dostępna będzie pod odebraniu osiedla dla wszystkich mieszkańców – podkreśla dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

 

44 proc. terenu inwestycji to zieleń urządzona. W ramach zadania już nasadzono kilkadziesiąt drzew oraz blisko 100 krzewów i bylin. W przypadku drzew są to głównie graby, jarzębiny i brzozy. Wzdłuż granicy południowej zaplanowano cztery metrowe ciągi zieleni izolacyjnej.

 

Przypomnijmy – budowa osiedla komunalnego przy ul. Wańkowicza rozpoczęła się latem 2018 roku. Kontrakt zakładał wykonanie zadania w trzy lata. Jednak dzięki zmianom w dokumentach finansowych Miasta zaproponowanym przez ZIM oraz mobilizacji wykonawcy, prace udało się przyspieszyć i oddać inwestycję pół roku wcześniej.

 

Zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę, inwestycja realizowana była pod nadzorem służb archeologicznych na podstawie Pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków nr 406/2018 z 18.05.2018 r. Wykonawcą zadania była firma P.B. DOMBUD SA z siedziba w Katowicach. Wartość kontaktu wraz z układem drogowym to 30 mln zł.

 

Warto dodać, że inwestycja przy ulicy Wańkowicza to nie pierwsze zadanie mieszkaniowe ZIM zrealizowane w tym roku. Niedawno zakończyła się budowa osiedla przyzby-Zalesie – w połowie września 178 mieszkań wykonanych w ramach II etapu zostało przekazanych do Zarządu Budynków Komunalnych.

 

 

Info/ zdj. :Miasto Kraków
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane